Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare definitiva si irevocabila

Cine imi poate spune ce inseamna exact hotarare definitiva si irevocabila?
Cum se poate ataca aceasta hotarare?In ce cazuri se poate ataca?
Multumesc.
Daca hotarirea e definitiva si irevocabila ,urmatorul pas e punerea iei in aplicare. Daca vati simtit neindreptatit de justitia di tara noastra ,angajativa un aparator cu experienta ,acesta studiaza dosarul si va poate spune daca merita sa actionati statul Roman la curtea europeana,daca da eu va sfatuiesc s-o faceti, succes.
Hotărârile definitive sunt acelea care nu pot fi atacate cu apel, dar pot fi atacate cu recurs.
Potrivit art.377 alin.1 C.proc.civ., sunt hotărâri definitive :
1. hotărârile date în primă instanţă, potrivit legii, fără drept de apel ;
2. hotărârile date în primă instanţă care nu au fost atacate cu apel sau, chiar atacate cu apel, dacă judecata acestuia s-a perimat ori cererea de apel a fost respinsă sau anulată ;
3. hotărârile date în apel ;
4. orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu apel .

Potrivit art.377 alin.2 C.proc.civ., sunt hotărâri irevocabile :
1. hotărârile date în primă instanţă, fără drept de apel, nerecurate;
2. hotărârile date în primă instanţă, care nu au fost atacate cu apel;
3. hotărârile date în apel, nerecurate;
4. hotărârile date în recurs chiar dacă prin acestea s-a soluţionat fondul pricinii;
5. orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs

Impotriva hotararilor definitive si irevocabile pot fi exercitate, in conditiile prevazute de lege, caile extraordinare de atac. Acestea sunt : contestatie in anulare (art.317-321 C.proc.civ.), revizuire (art.322 - 328 C.proc.civ.).