Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... A cui este competenta ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

A cui este competenta ?

Am avut un proces de succesiune si iesire din indiviziune care s-a judecat mai intai la Judecatoria Sectorului 3, apoi la Tribunal, iar in recurs la Curtea de Apel Bucuresti.
Impotriva tuturor judecatorilor care au judecat cauza mea vreau sa depun plangere penala pentru savarsirea infractiunilor de fals intelectual si abuz in serviciu. Unde trebuie sa depun plangerea, de competenta carui Parchet este ?
Multumesc.
Pentru judecatorii de la Judecatorie si Tribunal competenta apartine Parchetului de pe langa Curtea de Apel din care fac parte Judecatoria si Tribunalul unde sunt incadrati acei judecatori.
Pentru judecatorii de la Curyea de Apel competenta apartine Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.
Deci trebuie sa depun separat, am inteles.
Multumesc frumos.