Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare in strainatate

Ma intereseaza in cazul unei detasari in UE pentru obtinerea cardului european de asigurari de sanatate cine are atributia de a intocmi formele pentru obtinerea acestui card:angajatorul sau angajatul?
Multumiri anticipate!
titularul de card
Obtinerea cardului european de asigurare se face pe baza cererii si documentelor care sa ateste calitatea de asigurat a persoanei incadrate.
Asadar, diligentele pentru obtinerea acestui card o face angajatul si nu angajatorul.

Detalii gasiti aici
[ link extern ]
Multumesc..........dar in cazul in care ma aflu deja plecata cum mai pot obtine acest card?
Cred ca exista posibilitatea sa-l primiti prin intermediul altei persoane imputernicita de catre dvs ....
in aceasta situatie exista posibilitatea incheierii unei asigurari de calatorie tip business pe un an de zile,
care este mai utila decat cardul