avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare in strainatate

Ma intereseaza in cazul unei detasari in UE pentru obtinerea cardului european de asigurari de sanatate cine are atributia de a intocmi formele pentru obtinerea acestui card:angajatorul sau angajatul?
Multumiri anticipate!
Cel mai recent răspuns: IOAN EUGEN IERCOSAN , Consultant asigurari 22:36, 11 August 2011
titularul de card
Obtinerea cardului european de asigurare se face pe baza cererii si documentelor care sa ateste calitatea de asigurat a persoanei incadrate.
Asadar, diligentele pentru obtinerea acestui card o face angajatul si nu angajatorul.

Detalii gasiti aici
[ link extern ]
Multumesc..........dar in cazul in care ma aflu deja plecata cum mai pot obtine acest card?
Cred ca exista posibilitatea sa-l primiti prin intermediul altei persoane imputernicita de catre dvs ....
in aceasta situatie exista posibilitatea incheierii unei asigurari de calatorie tip business pe un an de zile,
care este mai utila decat cardul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurari de calatorie ocalinoiu ocalinoiu As dori sa stiu care este baza legala pentru incheierea asigurarilor de calatorie pentru deplasarea in strainatate. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Card european de sanatate laurenmay laurenmay Am o intrebare legata de cadrul legislativ ce sta la baza acordarii cardurilor europene de sanatate, atat din perspectiva romaneaca cat si europeana. Anume, ... (vezi toată discuția)
Asigurare de sanatate ContSters394395 ContSters394395 un student la o facultate dintr-o tara din spatiul UE beneficiaza de asigurare / card de sanatate ? (vezi toată discuția)