Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am nevoie de ordinul prefectului?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am nevoie de ordinul prefectului?

Buna ziua,am si eu o problema, la un proiect pentru realizarea unui parc intr.o anumita comuna,in documentatia cadastrala nu este specificat domeniul din care face parte terenul pe care se doreste a fi construit. Pentru ca proiectul sa fie eligibil,trebuie specificat faptul ca terenul se afla pe domenul public...cum sa procedez? Imi trebuie ordinul prefectului? si daca da,ce trebuie sa contina dosarul ce trebuie depus pentru obtinerea lui?
Respectiva comuna are un inventar al bunurilor din domeniul public si un altul al bunurilor care apartin domeniului privat. Puteti face dovada ca apartine domeniului public cu anexa in care e inscris acest teren (anexa la hotararea Consiliului local de insusire a inventarului sau Hotararea guvernului care aproba domeniul public al judetului).
In cazul in care terenul e proprietatea d-voastra privata va trebui sa faceti un act de donatie catre comuna respectiva.
In primul caz cand inventarul e insusit prin HCL e necesar si avizul de legalitate al Prefectului.
multumesc frumos!