Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Teapa pe okazii.ro
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Teapa pe okazii.ro

Am primit o teapa "in stil mare" pe okazii.ro .
Am vorbit cu un baiat pentru a face schimb de telefoane . El sta intr-un oras iar eu in alt oras , asa ca am decis sa trimitem amndoi telefoanele in acelasi timp prin posta . Am vorbit cu el la telefon , pe Y!M si am facut schimb de adrese si nume . Treaba e ca dupa o saptamana si jumatate , vazand ca nu am primit nimc , am incercat sa il contactez . La telefon nu a raspuns , iar pe mess nu a mai intrat . Au trecut 2 saptamani si 3 zile .
Ce pot sa fac pentru a imi recupera telefonul ?
Astept un raspuns serios .
Mersi
Problema noastra a romanilor este aceea ca atunci cand apare un chilipir credem ca l-am apucat pe Dumnezeu de picior iar daca suntem pacaliti strigam cat este ziua de mare.Cum poti achizitiona un produs legat la ochi fara sa-l probezi?
Parerea mea este ca nu veti face nimic deoarece politia nu intervine decat daca telefonul ar fi constituit proba intr-un caz de omor,talharie etc.iar operatorul de telefonie mobila este de asemenea dezinteresat deoarece vor sa-si vanda propriile aparate.Cine credeti ca va efectua expertizele tehnice de care spuneti sau cine va crede pe cuvant ca dumneavoastra ati trimis un telefon la o adresa si nu o carcasa sau o bucata de lemn.Pe acest lucru mizeaza si hotii si anume pe neimplicarea autoritatilor.Personal cred ca ati vrut sa va pacaliti reciproc numai ca nu a iesit.Oricum nu stiu ce marca sau ce valoare avea telefonul dar va urez succes in gasirea teparului.
Conform legii , probele trebuie administrate in cauza , restul sunt discutii superflue.
Sarcina probatiunii apartine organelor de urmarire penala.