Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

eu lucrez la o firma de 5 luni.pot sa o trec pe mama mea ca si coasigurat pentru a putea beneficia si ea de servicii medicale gratuite din partea spitalului?
eu stiu ca se poate dar angajatorul a spus ca nu poate.oricum e suficient ca in declaratia 112 pe care o depune angajatorul sa apara mama la coasigurati?sau mai trebuie sa mergem noi pe la casa de asig de sanatate?eu stiu ca trebuie sa aduca mama copie c.i.,certificat de nastere si decl ca nu are venit.
Este asa cum afirmati. Mama dumneavoastra poate fi coasigurat.
da in cazul in care e mama coasigurat angajatorul va plati mai mult la stat in cazul meu?multumesc.
si mama are nevoie de adeverinta pentru medic sau apare automat in calculatorul celor de la spital ca si asigurat?
Angajatorul nu plateste absolut nimic in plus. Ar trebui sa apara automat, ori angajatorul sa va dea o adeverinta prin care sa specifica ca o declara lunar ca si coasigurat pe mama dumneavoastra.