Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum ma pot pensiona pentru invaliditate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum ma pot pensiona pentru invaliditate?

doresc sa stiu care este legea privind pensionarea pe caz de boala?
sau eventual art, paragrafele care mentioneaza conditiile pensionarii si actele necesare, provenienta actelor medicale.
ma interesesza daca este obligatoriu o spitalizare in orasul de resedinta sau conteaza orice spitalizare in tara, cf diagnosticului medical.
exista in lege mentionarea expresa a internarii la un anumit spital, dintr-un anumit oras?
multumesc
1. Cititi Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice (publicat in Monitorul Oficial, partea I nr. 852 din 20 decembrie 2010).
2. Pensia de invaliditate este tratata in art.68-82.
multumesc
In HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice aveti un intreg capitol, intitulat Procedura de incadrare in grad de invaliditate, revizuirea medicala si contestarea deciziei medicale asupra capacitatii de munca:
www.avocatnet.ro/content/art...