Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si partaj!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si partaj!

As dori are este sa aflu care este modalitatea cea mai eficienta pentru a obtine partajul in cazul unui Divort prin acord! Ma avantajeaza sa astept intrarea in vigoare a Noului Cod Civil?

Multumesc anticipat !
Calea ce mai avantajoasa in cazul in care ambii soti sunt de acord este medierea.
Este rapida, rentabilă și nelitigioasă .
Divortul s-a produs ? Daca sunteti de acord asupra divortului si inca nu s-a judecta puteti opta pentur partajul voluntar ca si cerere accesorie divortului .
Daca ambii fosti soti se inteleg amiabil, cea mai avantajoasa cale este medierea ( mai multe detalii pot da mediatorii care activeaza pe forum, din cate am inteles nu se plateste taxa de timbru). Ar mai fi si la notar, dar se plateste taxa de 3%.
Daca nu se inteleg amiabil, singura varianta ramane instanta ( unde se si plateste si dureaza o suta de ani).

Altfel, nu are rost sa asteptati intrarea in vigoare a noului Cod Civil, nu are nici o legatura.
Va multumesc pentru raspuns!
Divortul prin Acord s-a intentat de catre sotul meu pe data de 9 august si urmeaza sa mai avem o infasisare in Instanta la o data ulterioara- sfarsitul lunii august- si cred ca asta va fi tot! Pot sa discut eu cu avocatul lui pentru "partaj voluntar", sau trebuie sa anunt eu in Instanta?
Multumesc pentru raspuns!
Ar fi bine sa astept finalizarea "Divortului prin acord" - care dureaza cca. 2 saptamani- sau in paralel sa cer si partajul? Cu cine pot lamuri problema partajului : cu ex-sotul sau cu un avocat, mediator?