avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dovada chitanta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dovada chitanta

Salut. Am o mica nedumerire.
Chitanta care atesta plata intretinerii pe ultima luna dovedeste si platile pe lunile anterioare?
Atunci cand trebuie sa achitam rate trebuie pastrate toate chitantele sau ultima chitanta este suficienta?
Cu alte cuvinte chitanta de pe ultima factura dovedeste si platile pe lunile anterioare sau doar pe luna respectiva si trebuie pastrate toate chitantele?
Presupun ca nu se pot incasa banii pe ultima factura daca nu s-au achitat mai intai restantele.
Daca se poate vreau si un art. de lege ceva care sa ma convinga intr-un sens sau altul.
Merci.
Cel mai recent răspuns: ContSters61634 , utilizator 08:28, 17 August 2011
din chitanta rezulta plata intretinerii pe ultima luna platita
Logic ca o chitanta dovedeste plata inscrisa in ea insa intrebarea mea era alta. Cum pot dovedii de exemplu plata pe o luna anterioara, sa zicem de acum 6 luni, daca eu nu mai am chitanta respectiva in schimb detin chitantele pe toate celelalte luni pana in prezent?
Multumesc oricum pentru amabilitate.
Pai nu puteti dovedi.
...... Depinde si ce scrie pe chitante ca ati platit.
Fiti mai explicita, dand exemple din ultimele 7-8 luni cu ce scrie pe chitante ca ati platit.

Si pentru ce va trebuie aceasta dovada ca sa va spunem cum trebuie sa actionati.
Ultima modificare: Marți, 16 August 2011
elga50, moderator
Chitanta se intocmeste in dublu exemplar. Un exemplar este eliberat platitorului, celalalt exemplar este inregistrat in contabilitatea societatii emitente. Daca ati pierdut exemplarul dvs., solicitati emitentului sa va elibereze un duplicat al chitantei, iar daca va aflati in litigiu cu emitentul, solicitati efectuarea unei expertize contabile.
Multumesc.
Cu alte cuvinte trebuie sa pastrez TOATE chitantele timp de trei ani adica pana la prescripta datoriei?
Uite ce am gasit in noul cod civil (cei drep inca nu a intrat in vigoare)

Prezumţia executării prestaţiilor periodice
Art. 1.502. - Chitanţa dată pentru primirea uneia dintre prestaţiile periodice care fac obiectul obligaţiei face să se prezume, până la proba contrară, executarea prestaţiilor devenite scadente anterior.

Ultima modificare: Marți, 16 August 2011
ContSters61634, utilizator

Alte discuții în legătură

Activ-pasiv... si altele yaguaro_1st yaguaro_1st Prietena mea m-a rugat sa o ajut cu actele asociatiei. Cunosc ceva teorie, m-am intersectat cu acest domeniu dar imi dau seama ca am cateva nelamuriri acum, ... (vezi toată discuția)
Tabelul cu cotele de intretinere - rubrici separate pentru fondul de reparatii si rulment ? Lidia2012 Lidia2012 Buna ziua. V-as ruga sa ma lamuriti daca tabelul cotelor la intretinere trebuie sa aiba coloane separte pentru fondul de rulment, respectiv de intretinere. De ... (vezi toată discuția)
Plata intretinere prin contul bancar al asociatiei bizman bizman La plata intretinerii prin contul bancar al asociatiei se mai taie chitanta de catre asociatie? (vezi toată discuția)