avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 3 saptamani,si data probabila a nasterii este 1 mai 2012!Eu lucrez din 26 aprilie 2011.Deci o sa am 12 luni lucrate pe 26 aprilie 2012!daca nasc inainte de 26 aprilie nu o sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea colpilului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:54, 16 August 2011
didimau a scris:

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 3 saptamani,si data probabila a nasterii este 1 mai 2012!Eu lucrez din 26 aprilie 2011.Deci o sa am 12 luni lucrate pe 26 aprilie 2012!daca nasc inainte de 26 aprilie nu o sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea colpilului?


In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada de 12 luni se va diminua cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate - art.4 alin.4 din OUG nr.111/2010.
Din ce ati postat , rezulta ca vei beneficia de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie creștere copil ! AuraNicoleta73 AuraNicoleta73 Buna ziua ! Sunt angajata din data de 15 Iunie 2012 ,urmează sa nasc aproximativ in data de 8 Iunie 2013. Îmi puteți spune dacă beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Despre indemnizatie ccc simonaoti simonaoti Buna ziua, mam angajat in 27 septembrie 2011 in 7 iunie am nascut ,la 37 de saptamani la alea 12 luni pt indemnizatie se pune si concediu prenatal si posnatal ... (vezi toată discuția)
Beneficiez oare de indemnizatie ccc? vrobert vrobert Buna ziua. Va spun direct problema mea. Pe data de 26 mar 2011 m-am angajat. Am ramas insarcinata undeva in luna mai. Trebuia sa nasc undeva pe data de 20 feb ... (vezi toată discuția)