Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 3 saptamani,si data probabila a nasterii este 1 mai 2012!Eu lucrez din 26 aprilie 2011.Deci o sa am 12 luni lucrate pe 26 aprilie 2012!daca nasc inainte de 26 aprilie nu o sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea colpilului?
didimau a scris:

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 3 saptamani,si data probabila a nasterii este 1 mai 2012!Eu lucrez din 26 aprilie 2011.Deci o sa am 12 luni lucrate pe 26 aprilie 2012!daca nasc inainte de 26 aprilie nu o sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea colpilului?

In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada de 12 luni se va diminua cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate - art.4 alin.4 din OUG nr.111/2010.
Din ce ati postat , rezulta ca vei beneficia de indemnizatia pentru CCC.