Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil daca se naste inainte de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil daca se naste inainte de termen

Buna ziua,

As dori sa ma lamuriti intr-o problema: am avut un contract de munca pe 2 ore incepand cu 01.04.2013 la o societate, am ramas insarcinata in iulie 2013, mi-am dat demisia de la dansii in 17.10.2013 (mi-au facut tot felul de probleme si psihic nu mai puteam sa ma lupt cu ei), dar inainte de a-mi da demisia mi-am facut un alt contract pe 2 ore la o alta societate cu cateva zile inainte de a-mi da demisia. Termenul de nastere este la jumatatea lunii aprilie 2014.

As dori sa stiu daca nasc inainte de termen, adica mai devreme de perioada in care fac 12 luni lucrate, asta insemnand 01.04.2014 daca mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului.

Multumesc
1. Daca data prezumata a nasterii copilului este in aprilie 2014 atunci cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta sunt mai 2013 - aprilie 2014.

2. Daca veti naste in luna martie 2014 atunci cele 12 luni sunt aprilie 2013 - martie 2014.

3. Daca veti naste mai inainte de luna martie 2014 se va aplica urmatoarele prevederi din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

4. Adica oricum ar fi tot veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Multumesc mult pentru raspuns
pam@, utilizator