Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa tata

Sunt divortata si am o fiica ; fostul meu sot s-a recasatorit si actuala sotie are un fiu:fostul meu sot are de la tatal decedat(mama lui traieste inca)o parte din apartament;in cazul in care mama lui decedeaza sau el fiica mea si a lui este mostenitoare a intregii parti sau intra in partaj cu actuala sotie si fiul ei?
Multumesc
daca mama lui decedeaza, o va mosteni doar fostul sot
ulterior, la mostenirea fostului sot vor veni sotia supravietuitoare si cei doi copii
Pe fostul dvs sot il vor mosteni sotia lui -1/4 si 3/4 vor imparti copiii fostului sot ( cati or fi la momentul decesului).
Daca fiul sotiei lui nu e si al sotului ( natural sau adoptat) nu va mosteni pe fostul dvs sot.

Daca la data decesului bunicii, fostul sot va fi in viata, numai acesta o mosteneste pe mama lui ( bunul va fi propriu, nu-l va imparti in caz de divort-partaj).
Daca va fi decedat la data decesului bunicii, averea bunicii se va impartii egal intre copiii fostului dvs ( sotiei lui nu-i va reveni vreo cota din averea bunicii, in acest caz)- presupunand ca fostul sot nu mai are frati