avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa tata

Sunt divortata si am o fiica ; fostul meu sot s-a recasatorit si actuala sotie are un fiu:fostul meu sot are de la tatal decedat(mama lui traieste inca)o parte din apartament;in cazul in care mama lui decedeaza sau el fiica mea si a lui este mostenitoare a intregii parti sau intra in partaj cu actuala sotie si fiul ei?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:01, 16 August 2011
daca mama lui decedeaza, o va mosteni doar fostul sot
ulterior, la mostenirea fostului sot vor veni sotia supravietuitoare si cei doi copii
Pe fostul dvs sot il vor mosteni sotia lui -1/4 si 3/4 vor imparti copiii fostului sot ( cati or fi la momentul decesului).
Daca fiul sotiei lui nu e si al sotului ( natural sau adoptat) nu va mosteni pe fostul dvs sot.

Daca la data decesului bunicii, fostul sot va fi in viata, numai acesta o mosteneste pe mama lui ( bunul va fi propriu, nu-l va imparti in caz de divort-partaj).
Daca va fi decedat la data decesului bunicii, averea bunicii se va impartii egal intre copiii fostului dvs ( sotiei lui nu-i va reveni vreo cota din averea bunicii, in acest caz)- presupunand ca fostul sot nu mai are frati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine are drept de mostenitor??? DOTZ DOTZ Buna ziua! Bunicul sotiei mele a decedat, el avand mai multe proprietati vrem sa le impartim acum. Ca mostenitori au mai ramas doua nurori ale sale, fiii sai ... (vezi toată discuția)
Ce fel de act trebuie facut ?? Gyna Gyna Buna seara!Eu si fostul sot nu am facut partaj dupa divort ,iar abia acum ,la 5 ani de la divort am reusit in sfarsit sa il conving sa facem un act pt. fiica ... (vezi toată discuția)
Mostenire florinlarion florinlarion bunic+bunica decedati. ei au avut 2 copii(fata+baiat ambii decedati) fata a avut 5 fete care traiesc si sint casatorite. baiatul a avut 4 copii(2 baieti+2 fete ... (vezi toată discuția)