Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema cu titlul de proprietate...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema cu titlul de proprietate...

Buna seara,
În cuprinsul TP s-au mentionat parcele de teren,ca fiind in extravilan,cand acestea sunt,de fapt in intravilan. Culmea e,ca si in Procesul Verbal de punere in posesie,tot asa s-a mentionat.
Cum se pot trece aceste parcele in intravilan ?

Va multumesc.
gigelas, utilizator
pare a fi o eroare materiala. cadastru are terenul?
Nu are cadastru.
Acum se doreste sa se faca partajul succesoral.
Dupa cate am inteles,respectivele terenuri au fost mentionate ca fiind in extravilan,iar cineva ar avea rol pentru ele - ca fiind in intravilan.
Oricum,este vorba de ceva premeditat. Cum s-ar putea verifica existenta rolului ptr. terenurile respective ?
Un mostenitor de drept,ar avea dreptul sa solicite Primariei astfel de informatii ?
Exista documente de provenienta a terenurilor,din care rezulta clar ca sunt in intravilan.Acte oficiale din 1933 si 1945. Originale.
Va multumesc.
daca are certificat de calitate eliberat de catre notar atunci poate solicita informatii daca figura ca extravilan sau intravilan. ma tem ca tot in instanta se poate remedia aceasta situatie.
Are certificat de mostenitor,din 1983,insa in cuprinsul acestui certificat nu figureaza respectivele terenuri.Aceste terenuri au fost reconstituite in baza legii 18/1991,si s-a emis TP pentru ele.
Dar,s-a emis asa cum am mentionat,ca fiind in extravilan. Practic,in realitate,sunt in continuarea curtii,in vatra satului.
La punerea in posesie,nu a fost nimeni "pe teren" ci totul s-a facut la primarie,fara a se deplasa reprezentantii la fata locului.
Cum ar trebui procedat in aceasta situatie ?
Va multumesc,D-na Athena.
gigelas, utilizator
Orice primarie detine niste harti numite planuri parcelare, atat pentru intravilan cat si pentru extravilan. Trebuie vazut unde anume se gaseste tarlaua si parcela mentionate pe TP in aceste planuri parcelare si nu uitati ca din 1900 toamna si pana in prezent intravilanul localitatilor a suferit multe modificari. Este posibil ca intravilanul actual sa se termine odata cu gardul curtii, gradinile situate in continuare fiind deja in extravilan. Verificati PUG-ul localitatii si planurile parcelare pentru a afla situatia exacta a tarlalei si parcelei respective, ca si amplasamentul acesteia (sa nu aveti surprize, stiind ca terenul ar trebui sa fie intr-un loc dar, in fapt, el sa fie amplasat altundeva - am mai vazut si minuni din astea). De asemenea, conteaza foarte mult categoria de folosinta a terenului in momentul preluarii lui de CAP (extravilan sau intravilan) - aceasta fiind respectata, de obicei, la emiterea TP.