avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ref.consultatii juridice la domiciliu
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ref.consultatii juridice la domiciliu

Sunt licentiata in drept (bobocel) dar mi-as dori sa acord consultatii juridice la domiciliu.De exp. sa intocmesc cereri de chemare in judecata, intampinari, etc.
Cum ar trebui sa procedez pentru ca totul sa fie legal?
Va multumesc!
Sa deveniti avocat.

Multumesc!
Ca avocat stiu ca pot face multe dar problema e ca nu dispun de bani ptr. a intra in barou.
Am facut aceasta facultate tarziu nu la prima tinerete ,cu eforturi imense,dar cu o dorinta teribila de invatatura.
Am fost o studenta silitoare care nu a lipsit de la nici un curs, care a invatat "pe rupte",care si-a facut singura lucrarea de licenta fara nici un ajutor (intocmita,redactata etc) transformand sufrageria in biblioteca.
Fara bani si fara recomandari nu cred ca pot patrunde in sistem..sunt prea "mica" ptr.o lume atat de mare.
Dorinta mea era sa stiu cum pot acorda consultanta juridica la domiciliu, oamenilor simpli care nu stiu nici sa scrie o cerere.
Oricum ..multumesc!
Doamna, nu este nevoie de o suma colosala de a intra in Barou, taxa pt a da examenul de admitere e in jur de 900 lei. Merita sa faceti cateva eforturi pt a putea sustine acest examen, va vor fi rasplatite. Ar fi pacat sa fi facut aceasta facultate si sa va opriti aici.
Nu avetin nevoie de bani si recomandari daca ati invatat si doriti sa munciti.
multumesc mult ptr. sprijin!
mediere a scris:

Sa deveniti avocat.


Da, conform legii nu aveti alta varianta.

Puteti insa sa va gasiti un avocat pe langa care sa stati o vreme si daca sunteti bine pregatit profesional sa puteti acorda si consultatii juridice.
Marea problema este cum veti putea fi platita...deoarece problema este ca nu aveti dreptul de a primi bani.

Cu alte cuvinte, puteti da consultatii juridice gratuite...si fara avocat.

Cu redactarea actiunilor problema este si mai complicata...dar asemanatoare...

Singura solutie buna pentru dvs. este sa va grabiti sa intrati in barou.

Alte discuții în legătură

Cum pot deveni consilier juridic? Stanciulescu_Roxana Stanciulescu_Roxana Sunt studenta a Facultatii de Drept din Sibiu si mai am putin si termin facultatea.In prima faza m-am gandit sa ma indrept spre functia de consilier juridic, ... (vezi toată discuția)
Intrare in barou Romică Stoica Romică Stoica Are , vreun avocat curajul sa spuna cata spaga a dat sa intre in Barou, chiar si sub anoniamat?:D (vezi toată discuția)
Salariu avocat sau consiler juridic valica_21 valica_21 urmeaza sa dau licenta peste 2 saptamani si nu stiu ce o sa fac mai departe.as dori sa ma sfatuiasca cineva daca e mai bine avocat stagiar sau sa merg spre o ... (vezi toată discuția)