Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate taiere nuc
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

taiere nuc

ce demersuri trebuie sa fac pentru a putea sa tai un nuc care a cresut prea inalt si este amenintator peste firele electrice si peste casa sau daca-l vand care ar fi un pret estimativ
cerere primarie si ocolul silvic
Legea pomiculturii, legea nr. 348/2003, republicata 2008

Art. 17
Cultura nucului din categoria pomi razleti este supusa si urmatoarelor prevederi speciale:
[...]
b) taierea nucilor si castanilor comestibili din categoria pomi razleti, indiferent de proprietar, se face pe baza autorizatiei / model prevazute in anexa nr. 3* ;
c) cererea pentru taierea nucilor/castanilor comestibili din categoria pomi razleti solicitata de persoanele fizice sau juridice se depune cu cel putin o luna inaintea executarii taierii, iar aceasta se verifica si se aproba de specialistii directiilor pentru agricultura si dezvoltare rurala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti;
d) criteriile care stau la baza documentatiei in vederea autorizarii taierii nucilor razleti/castanilor comestibili sunt:
1. pomii sunt imbatraniti si prezinta ramuri uscate in proportie de 60% din coroana;
2. pomii sunt amplasati intr-un perimetru unde urmeaza sa se construiasca obiective de interes national sau de interes al comunitatii locale;
3. pomii sunt amplasati pe aliniamentele drumurilor nationale si se pune in pericol siguranta circulatiei rutiere.

* Anexa nr. 3 este Autorizatia de taiere/defrisare.

In concluzie, va trebuie in primul rand un motiv intemeiat pentru taiere - daca prin toaletarea lui se inlatura pericolele de care vorbiti, s-ar putea sa nu vi se aprobe.

Oricum trebuie sa faceti un drum la Primarie, acolo veti primi raspunsuri concrete.