Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie de construire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie de construire

Pentru o autorizatie de construire obtinuta in anul 1992 si alta in 1996, la data respectiva era obligatoriu ca titularul autorizatiilor sa fie si proprietarul terenului?
Va multumesc!
Imporatnt este ca s-a obtinut autorizatia, sigur ca era un titlu pe teren , ca daca nu nu se autoriza constructia
Indiferent de legislatia de atunci cel autorizat legal isi pastreaza autorizatia!
Nu,daca a obtinut aceasta autorizatie avand consimtamantul propietarului terenului pe care a construit.

Printre drepturile reale imobiliare ce trebuie intabulate, textul legii mentioneaza si dreptul de superficie. De asemenea, art. 21 din Decretul nr. 167/1958 privind prescriptia extinctiva enumera printre drepturile exceptate de la aplicarea prevederilor acestui decret dreptul de superficie.

Astfel, dreptul de superficie este o specie aparte a dreptului de proprietate ce nu este reglementata de Codul civil si consta in dreptul de proprietate pe care-l are o persoana, denumita superficiar, asupra constructiilor, plantatiilor sau altor lucrari care se afla pe o suprafata de teren ce apartine unei alte persoane, teren asupra caruia superficiarul va avea un drept de folosinta.