avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Citarea expertului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Citarea expertului

Intr-un proces, ,,cand se citeaza expertul introdus in cauza cu mentiui", cand se amana procesul ,,pentru studiere expertiza' inseamna ca o firma specializata a intocmit dosarul de cadastru al imobilului( teren si constructii) ?Daca este asa, si cred ca asa este, deoarece un topometrist a fost la fata locului si a efectuat masuratori, va rog sami spuneti cum pot obtine acea documentatie pentru a o folosi la intabularea casei si ,eventual la obtinerea Ordinului Prefectului pentru terenul din jurul casei pe care il am in posesie din 1945,dar care , in CF, are un proprietar care l-a cumparat in anul 1922 ?
expertul e desemnat de catre instanta sa faca expertiza. daca sunteti parte in acel dosar vi se va comunica un exemplar dupa expertiza.
expertiza nu este acelasi lucru cu documentatia cadastrala desi prima este de folos la intocmirea celei de-a doua.expetiza o poti obtine facand o cerere la registratura instantei unde se judeca dosarul. cu privire la ordinul prefectului cred ca ai nevoie mai degraba de o actiune in instanta privind dobandirea dreptului de proprietate asupra terenului prin uzucapiune.
Mama mea are actiune in instanta(uzucapiune),dar procesul este suspendat din 23.09.2010, ceradu-i-se sa depuna certificatul de deces al proprietarului inscris in CF in anul 1922,desi ea are in posesie locul de casa din anul 1945 si a construit casa in anul 1959.Certificatul respectiv nu poate fi gasit, desi s-au facut demersurile necesare.S-a ajuns in impas cu procesul si din aceasta cauza, o speranta ar fi Ordinul Prefectului.Astept cu interes opinia, sfaturile dumnevoastra. Multumecc mult! cosarpavel pentru Moraras,avocat .
trebuie urgent repusa cauza pe rol altfel in termen de 1 an actiunea se perima, apoi tb. facuta adresa la primarie prin cab. av., iar raspunsul oricare ar fi el tb. depus la instanta in dosar pentru ca judecatorul sa vada ca nu este o problema ce poate fi rezolvata de parte ci doar de catre instanta printr-o adresa oficiala prin care sa se solicite certificatul de deces.ar fi mare pacat sa nu continui procesul cu uzucapiunea!bafta!
trebuie urgent repusa cauza pe rol altfel in termen de 1 an actiunea se perima, apoi tb. facuta adresa la primarie prin cab. av., iar raspunsul oricare ar fi el tb. depus la instanta in dosar pentru ca judecatorul sa vada ca nu este o problema ce poate fi rezolvata de parte ci doar de catre instanta printr-o adresa oficiala prin care sa se solicite certificatul de deces.ar fi mare pacat sa nu continui procesul cu uzucapiunea!bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care varianta este sigura:uzucapiunea sau ordinul prefectului cosarpavel cosarpavel =D>=D> Multumesc Avocatnet-ului pentru oportunitatile create utilizatorilor!Multumesc mult avocatilor care au raspuns intrebarilor mele! Sunt la momentul ... (vezi toată discuția)
Cum se intabuleaza casa? cosarpavel cosarpavel Va rog sa-mi scrieti care sunt pasii care trebuie facuti pentru a trece in CF casa si anexele construite ,in 1959 ,pe un loc de casa cumparat fara acte ... (vezi toată discuția)
Teren cumparat cu chitanta de mana, inscris in cf, obtinere titlu de proprietate marik0 marik0 buna ziua, am niste nelamuriri referitoare la o speta care suna in felul urmator: un teren este format din 2 parti-una a fost cumparata cu act de vanzare ... (vezi toată discuția)