Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea strainilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea strainilor

Buna ziua, puteti sa-mi spuneti, va rog, in ce conditii putem angaja personal strain, din afara comunitatii europene, care sa lucreze pentru o societate din Romania, cu sucursala sau filiala in tara lui? Mentionez ca prestarea muncii va avea loc in strainatate. Multumesc.
In conditile prevazute de legislatia aplicabila .... Legea nr.105/1992 prevede:
ART. 101
Legea convenita de parti, potrivit art. 73 si 76, spre a cirmui contractul de munca este aplicabila numai in masura in care nu aduce restringeri ocrotirii pe care o asigura salariatului dispozitiile imperative ale legii aplicabile in lipsa unei atare alegeri.

ART. 102
Contractul de munca este supus, daca partile nu au convenit altfel, legii statului pe al carui teritoriu:
a) salariatul isi indeplineste in mod obisnuit munca, in temeiul contractului, chiar daca este temporar detasat intr-un alt stat;
b) se afla sediul intreprinderii care a angajat salariatul, daca acesta isi indeplineste munca, prin natura functiei sale; in cazul in care totusi exista legaturi mai puternice ale contractului de munca cu un alt stat, devine aplicabila legea acestuia.

p.s.
despre ce tara este vorba?
Este vorba de Irak.
In acest caz , trebuie sa obtineti autorizatie de munca pentru acel cetatean .. la incheierea c.i.m., la locul de munca ii treceti sucursala sau filiala respectiva ....