avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere auto de catre un minor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere auto de catre un minor

Buna seara am 15 si am condus masina familiei si am fost prins de politie.In masina am fost singur.Puteti sa imi spuneti repercusiunile si pedepsele pe care le pot primi?
Mai pot sa imi fac permisul auto?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 05:47, 18 Septembrie 2011
Ceea ce ai facut se numeste infractiune si pt un adult de peste 18 ani se poate solda cu amenda penala sau cu privare de libertate. Probabil ca pt minori o sa se apliceo amenda pe care o s-o plateasca parintii pe care eu ii consider principalii vinovati care se simt acum mandri de ce afacut odrasla lor.
Dar credeti ca mai pot sa imi fac carnetul?
Se va ajunge sa ne judecam?
Sau sa faca tata puscarie sau eu scoala de corectie?
Amenda poate fii mai mare de 1000 de roni?
Minorul cu varsta intre 14 si 16 ani raspunde penal numai daca a savarsit fapta cu discernamant.

ce inseamna a raspunde penal?
miercuri ma duc la o comisie de medici cu politistul sa vada daca am avut discernamant.
explica te rog ce inseamna a raspunde penal.
Ultima modificare: Luni, 22 August 2011
Daniel95, utilizator
Daniel95 a scris:
ce inseamna a raspunde penal?
miercuri ma duc la o comisie de medici cu politistul sa vada daca am avut discernamant.
explica te rog ce inseamna a raspunde penal.

Inseamna sa raspundeti pentru fapta savarsita si sa va supuneti sanctiunii aplicate. In alte cuvinte, raspunderea penala reprezinta consecinta nesocotirii dispozitiei normei juridice penale.

Minorii cu varsta cuprinsa intre 14-16 ani raspund penal numai daca se dovedeste prin intermediul unei expertize medico-legale psihiatrice ca au savarsit fapta cu discernamant. Minorului care raspunde penal i se poate aplica fie o masura educativa, fie pedeapsa prevazuta de lege pentru infractiunea respectiva (inchisoarea sau amenda), ale carei limite sunt reduse la jumatate.
Ultima modificare: Duminică, 18 Septembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prezumtia relativa a lipsei discernamatului la minor ascfuji ascfuji In cazul in care acuzarea ar dori sa probeze lipsa discernamantului minorului (14-16 ani pt care exista prezumtia relativa a lipsei discernamantului), ar putea ... (vezi toată discuția)
Minorii madarolivia madarolivia buna. as avea si eu o intrebare, si anume daca un minor de 15 ani care sufera de tulburare mixta emotionala si de conduita, poate fi condamnst pt savarsirea ... (vezi toată discuția)
Minori cu probleme newuser5421 newuser5421 Buna ziua, Unui prieten de-al meu i s-au furat din casa niste lucruri, hotii find minori (nu se stiau extraordinar de bine, nu stia ca sunt minori). Ni s-a ... (vezi toată discuția)