Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

vreau sa divortez di doresc sa stiu cum se procedeaza la partaj, cum se impart bunurile?...2 masini si o casa, mentionez ca imobilul a fost al socrilor mei care dupa casatoria noastra, au trecut imobilul pe numele nostru..... se mai imparte la jumatate???? Cum nu am cumparat eu acest imobil,nu ar fi frumos sa cer ceva la partaj,dar in 13 ani am investit in el mai mult decat valoarea lui...... Va multumesc!!!
va multumesc mult pentru raspunsuri... Spuneti-mi varog,daca se poate, cu exceptia imobilului mai avem 2 masini...si aceste intra in masa sucesorala????
si masinile intra in categoria bunurilor ce fac obiectul partajului daca au fost cumparate in timpul casatoriei.
andymaurul a scris:

Daca a fost donat pe numele dvs.si al sotului,acesta reprezinta bun partajabil.Daca ar fi fost donat de catre socrii doar sotiei dvs.acesta nu intra in masa partajabila.