Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordinul 1918/ 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordinul 1918/ 2011

OMMFPS 1918 /2011 a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 587/ 19.08.2011
Odata ce a fost publicat in Monitor , inseamna ca se va aplica de la data publicarii acestuia in Monitorul Oficial ... :)

Referitor la acest Ordin ce spuneti de adresa 8735 / 17.08.2011 a CECCAr-ului
[ link extern ]
:-/
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Nu vad legatura intre CECCAR si Revisal!
2. Doar daca isi schimba denumirea in CECCAR-ITM (!?).
tudorvaleriu a scris:

1. Nu vad legatura intre CECCAR si Revisal!
2. Doar daca isi schimba denumirea in CECCAR-ITM (!?).

Valeriu, era vorba despre anumite coduri CAEN , citez : Avand in vedere ca Ordinul M.M.F.P.S. nr.1918/2011 nua fost publicat inca in Monitorul Oficial al Romaniei, referitor la dispozitiile art.10 si 11 din acest act normativ, va mentionam ca Inspectia Muncii nu a formulat precizari suplimentare referitoare la codul CAEN necesar in vederea inregistrarii prestatorilor de servicii, motiv pentru care va reamintim ca, raman aplicabile prevederile Circularei Corpului nr.3988/05.04.2011 (privind completarea listei cu codurile CAEN aprobate in sedinta Biroului Permanent din data de 01.04.2011, respectiv codul CAEN 7830 – servicii de furnizare si management a fortei de munca)... ????

Poate ne lamureste un consultant fiscal sau contabil .... :D

leuca_luminita a scris:

OMMFPS 1918 /2011 a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 587/ 19.08.2011

L-am postat in sectiunea Documente utile!!
freeelis a scris:

tudorvaleriu a scris:

1. Nu vad legatura intre CECCAR si Revisal!
2. Doar daca isi schimba denumirea in CECCAR-ITM (!?).

Valeriu, era vorba despre anumite coduri CAEN , citez : Avand in vedere ca Ordinul M.M.F.P.S. nr.1918/2011 nua fost publicat inca in Monitorul Oficial al Romaniei, referitor la dispozitiile art.10 si 11 din acest act normativ, va mentionam ca Inspectia Muncii nu a formulat precizari suplimentare referitoare la codul CAEN necesar in vederea inregistrarii prestatorilor de servicii, motiv pentru care va reamintim ca, raman aplicabile prevederile Circularei Corpului nr.3988/05.04.2011 (privind completarea listei cu codurile CAEN aprobate in sedinta Biroului Permanent din data de 01.04.2011, respectiv codul CAEN 7830 – servicii de furnizare si management a fortei de munca)... ????

Poate ne lamureste un consultant fiscal sau contabil .... :D

Cu alte cuvinte,membrii CECAR, experti contabili sau contabili autorizati,pot incheia contracte de prestari in vederea completarii si transniterii REVISAL,daca sunt inregistrati la obiectul de activitate cu codul 7830,de altfel tot in comunicat se face vorbire si despre faptul ca in ordin nu este reglementata obligativitatea persoanelor care se ocupa cu REVISAL ul
de a avea pregatire specifica,cum exista inainte obligativitatea inspectorilor de personal de afi atestati de catreITM.