Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plata chirie firma neplatitoare de Tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plata chirie firma neplatitoare de Tva

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o lamurire: firma neplatitoare de TVA, functioneaza intr-un spatiu inchiriat de la o firma platitoare de TVA. Factura se emite cu TVA sau fara TVA? Adica firma platitoare de TVA-proprietarul cladirii , poate factura chiria catre chirias fara TVA? adica se poate factura chiria fara TVA si este ok dpdv al Codului Fiscal? chiar daca cel care a inchiriat spatiu este platitor de TVA?
Multumesc
conform art. 141, alin 2, litera e) din codul fiscal, inchirierea bunurilor imobile este scutita de tva.
in acelasi timp, proprietarul imobilului poate opta pentru taxarea operatiunii de inchiriere, pentru a evita astfel eventualele ajustari de taxa dedusa.
deci se poate inchiria si cu tva si fara tva, in functie de situatia tva dedusa la achizitia/modernizarea imobilului.