Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Problema importanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Problema importanta

Suntem casatoriti de ceva vreme, in ultimul timp au intervenit problemele si m-a dat afara din casa. nu mai am acces la lucrurile mele si nici nu pot sa vad copilul. ce pot sa fac? sa sun la politie sau cum sa intru in apartament sa-mi iau macar lucrurile, nu mai vorbesc ca nu am dreptul sa imi vad copilul. astept un sfat va rog
Daca apartamentul este un bun comun al sotilor , dobandit in timpul casatoriei,cu sigurantza sunteti indreptatit sa reveniti in propria locuintza.
va puteti adresa organelor politiei judiciare pentru solutionarea acestui conflict.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Aveti dreptul de a reveni in locuinta comuna daca aveti domiciliul in actele de identitate sau este vorba de coproprietate.
Puteti suna la politie si daca nu reusiti cu politia ar trebui sa consultati un avocat pentru deschiderea unui proces.
Este incurcata problema si cu minorul.Daca nu aveti unde sa locuiti in alta parte cum ati putea sa il luati ?

avocat Claudiu Lascoschi
domiciliul meu in acte este acolo. problema este ca nu mai am acces la lucrurile mele inclusiv acte(certificat de nastere, diplome etc)
de locuit am unde sa locuiesc si nu asta era problema ci ca nu pot sa-mi vad copilul in aceste conditii.
daca sotia mea a parasit localitatea atunci ce pot sa rezolv cu politia. eu in acest moment nu mai stiu nimic de copil.
tibi2008, utilizator
adresati-va organelor politiei judiciare , care vor incerca sa ia legatura cu sotia dvs si sa i puna in vedere sa va lase sa aveti acces la lucrurile dvs , cat si in bunul imobil in care locuiti.
presupun ca se va pune problema divortului . atunci se va decide si incredintarea copilului minor , in functie de interesul suprem al minorului.
se poate dispune de asemenea si partajarul bunurilor dobandite in timpul casatoriei , cu exceptiile prevazute de lege , si atunci lucrurile vor fi mai simple.
adresati -va unui avocat.
Cat priveste situatia copilului trebuie sa deschideti un proces separat de divort, pe cale de ordonanta presedintiala.
Fara hotarare judecatoreasca veti avea probleme mari.E bine sa va grabiti.
Nu conteaza unde e sotia.Va fi citata.Avocatul dvs va studia acest aspect.

avocat Claudiu Lascoschi