Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua

ma numesc Florentina.as dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare.Imi pot lua copilul din tara fara procura tatalui???Mentionez ca inca nu sunt divortata,am 2 copii,unul este cu mine la dorinta lui,iar celalalt fiind prea mic,are aproape 4 ani,a ramas in tara si plange dupa mine si eu dupa el(eu fiind in Anglia acum,am serviciu,casa si toate conditiile sa-mi cresc copii,cel mare 15ani,deja este la scoala).Tatal copiilor e in Italia si nu are conditii sa-i ofere celuilalt copil si nici mie nu vrea sa mi-l dea.Mentionez totodata ca intentionez sa introduc actiune de divort si custodia copiilor,numai ca va fi cu siguranta un proces fffff lung.Ce sanse am sa-mi iau copilul cat mai repede de acolo,mai ales ca fosta soacra ma tot ameninta de parasie de domiciliu si rapire de minor,avand procura tatalui,dar aceasta expira peste 3 saptamani.Baiatul cel mare nici nu vrea sa auda sa se intoarca in Romania.Va multumesc din suflet ptr ajutor
atat timp cat sunteti casatorita, atat timp cant nu aveti o hotarare de incredintarea a copilului spre crestere si educatie definitiva si irevocabila, ambii parinti au aceleasi drepturi de ingrijire si ocrotire pt copii lor.
Ca sa nu va ingreunati situatia nu incalcati legea si dati curs celor stabilite de comun acord cu tatal, chiar daca momentan copii nu seunt de acord, insa poate atarna la un eventual proces de divort.
Minorii nu vor putea sa paraseasca teritoriul national fara procura din partea tatalui.

Parasirea domiciliului conjugal nu se pedepseste iar atata vreme cat minorul este al dvs. nu poate fi vorba de rapire.

In calitate de parinte aveti obligatia legala de al ingrijii pe copil si puteti sa mergeti sa luati copilul de la soacra care nu are nici un drept de a va interzice accesul la minor.
Depuneti cererea de divort si in acelasi timp, puteti cere incredintarea copiilor provizoriu pana la finalizarea divortului, pe calea ordonantei presedintiale. Aduceti dovada ca cel mare e inscris deja la scoala, ca dvs aveti resedinta in Anglia. Aveti nevoie de avocat
@ trandafirialbastru a scris : baiatul cel mare vrea si el sa vina in vizita in tara(ne-am programat vacanta pe 4 sept anul acesta),numai ca-i este teama de tatal lui vis-a-vis ca-i expira procura.Imi puteti spune ce sanse am si cam cat dureaza o incredintare provizorie????va implor.Nu pot risca ca baiatul sa-si intrerupa cursurile mai ales ca vrea sa urmeze un colegiu apoi universitate.Aici scoala este ffff stricta.Va raman recunoscatoare.Cu respect si mii de multumiri

Sunt de parere sa nu veniti cu baiatul pana nu aveti un rezultat pozitiv, altfel riscati sa nu-l mai puteti scoate din tara, desi in lege scrie ca " in cazul in care insotitorul face dovada ca minorul se deplaseaza pentru studii sau concursuri oficiale, prin prezentarea unor documente corespunzatoare, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care se vor desfasura aceste studii sau concursuri, chiar daca exista acordul doar al unuia dintre parinti."
Desi pe calea ordonantei, se judeca in regim de urgenta.., s-ar putea sa nu aveti o solutie pana incepe baiatul scoala
Luati legatura cu un avocat