Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctionare angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctionare angajati

Dragii mei, Buna ziua! Am nevoie de o lamurire. Ce optiuni are un sef de unitate de a-si sanctiona subalternii, atunci cind acestia sunt platiti cu salariul minim pe economie? Este adevarat ca nu este legala penalizarea din salar, atita timp cit e vorba de salariul minim? Cum altfel se pot sanctiona niste angajati care nu isi indeplinesc in mod repetat sarcinile de serviciu? Va rog sa-mi detaliati putin procedura. Multumesc.
Va multumesc tuturor pentru promptitudinea raspunsurilor. Problema este putin mai complicata decit credeam initial. Pentru a putea incepe o cercetare disciplinara este necesar ca angajatii sa fi avut si anumite sarcini exact desemnate de catre angajator, pe care sa le fi ignorat. Or atita timp cit activitatea de management nu este bine organizata si fiecare poate da vina pe celalalt, nu vad de unde poate incepe cercetarea. Pe de alta parte, angajatii profita din plin de aceasta lipsa de tactica manageriala si doar se `preling` inspre si de la servici, zilnic, cit mai neobservat posibil. Angajatorii sunt constienti de aceasta situatie si continua sa ceara `raporturi de activitate` pe care nimeni nu se oboseste sa le dea. Va multumesc inca o data!