Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Buna seara,
Am domiciliul in Bucuresti si doresc sa infiintez o firma in Maramures. Se poate? Ce acte am nevoie?
Multumesc
scuzati ca intru si eu aici dar cine face sediul firmei adica daca fac pe apartamentul meu,sediul firmei,o sa am probleme in caz ca firma a cui este nu merge,falimenteaza sau ceva de genul asta,fornitorii,creditorii pot sa puna sechestru la casa sau pe bunuri???multumesc
Nu pentru ca sediul, adica imobilul, nu e in proprietatea firmei ca sa se puna problema sa fie executat si sa se achite respectivele datorii ale firmei. E un simplu contract de inchiriere sau de comodat in care se pune la dispozitie firmei o camera. In realitate de fapt i se pune la dispozitie o adresa postala la care sa vina toata corespondenta pe care firma o va avea cu diferite institutii ale statului, cu alti parteneri comerciali, etc.
multumesc foarte mult pentru raspuns,acum sun un pic mai linistita