avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... EXPLICATIE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

EXPLICATIE

Cumnatul meu este casatorit de sapte ani din aceasta casnicie a rezultat un copil, sotia sa are o alta relatie cu un barbat casatorit care are si el la rindul lui un copil, cumnatul meu a zis ca o iarta ca a avut o relatie extraconjugala, in toti acesti ani de casnicie nu a lovito niciodata cum se mai intimpla dar lucrurile nu merg deloc bine ea inca mai continua sa aibe o relatie cu acel barbat si pleaca foarte des de acasa motivind ca merge la mama sa si cind revine la domiciliu conjugal spune ca a fost plecata cu un unchi sa se recreeze ba ca a fost plecata cu parinti in vizita la cineva si diferite motive. Problema este la divort poate fi incredintat copilul tatalui ?
Daca se dovedeste ca mama are o relatie defectuoasa cu copilul , ca nu -si indeplineste cu seriozitate atributiile ce i revin , neglijandu-l , ca nu -i ofera educatia necesara , mai mult de atat , spre exmplu ca are un comportament agresiv fatza de acesta , cu sigurantza copilul poate fi incredintat tatalui.
Se va tine cont de interesul suprem al minorului, in toate cazurile , astfel incat acesta sa aiba un climat favorabil pentru o buna educatie si dezvoltare.
Este foarte greu.
Depinde si de atasamentul copilului fata de tata.De regula copilul este mai atasat de mama si acest lucru conteaza.
copilul va fi incredintat de instanta persoanei care il ingrijeste cel mai mult.depinde si de atitudinea copilului.in general copii sunt incredintati mamei
PREDA MELANIA a scris:

Cumnatul meu este casatorit de sapte ani din aceasta casnicie a rezultat un copil, sotia sa are o alta relatie cu un barbat casatorit care are si el la rindul lui un copil, cumnatul meu a zis ca o iarta ca a avut o relatie extraconjugala, in toti acesti ani de casnicie nu a lovito niciodata cum se mai intimpla dar lucrurile nu merg deloc bine ea inca mai continua sa aibe o relatie cu acel barbat si pleaca foarte des de acasa motivind ca merge la mama sa si cind revine la domiciliu conjugal spune ca a fost plecata cu un unchi sa se recreeze ba ca a fost plecata cu parinti in vizita la cineva si diferite motive. Problema este la divort poate fi incredintat copilul tatalui ?
Daca lucrurile stau asa cum le-ati relatat, atunci casatoria este iremediabil afectata ceea ce poate conduce la un proces de divort. De regula, s-a statornicit ca minorii rezultati din casatorie sa fie incredintati mamei. Daca se ajunge la un proces de divort, ramane in sarcina reclamantului sa probeze ca mama copilului nu este capabila sa-l creasca si sa-l educe din vina exclusiva a acesteia.
Eu cred ca mai degraba ar fi vorba de lipsa unei aptitudini de mama decat de culpa ei exclusiva.
Nu se stabileste o culpa pe aspectul incredintarii minorului.
Poate ca va referiti la motivele de divort care pot genera efecte in privinta capatului de cerere cu obiectul de incredintare a minorului.;) Culpa sotiei in destramarea familiei.;)
Eu asa consider domnule Tudorioan.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort prelungit Nobody Nobody Sunt in divort cu sotia.Vreau sa divortez ptr. neintelegeri si certuri nesfarsite.Procesul dureaza mai mult decat m-am asteptat iar intre timp am cunoscut o ... (vezi toată discuția)
Cum poate tatalsa obtina custodia copilului? Bbk Bbk Buna ziua! As dori sa ma ajutati daca se poate cu cateva raspunsuri privind un caz un pic dificil din punctul meu de vedere. Cunosc un ... (vezi toată discuția)
Divort cum procedez magdav magdav Buna ziua In situatia in care doresc sa cer divortul,cu doi copii minori, casatoria dureaza de 6 ani, cum procedez? Mentionez ca nu exista bunuri comune, din ... (vezi toată discuția)