Forum Discuţii juridice Executare silită Executare garantie garant ipotecar
Discuție deschisă în Executare silită

Executare garantie garant ipotecar

Am urmatoarea problema: am garantat cu un apartament pentru cineva. Acel cineva nu mai plateste ratele, de fapt are de gand sa nu mai plateasca peste cateva luni cand pleaca din tara. Apartamentul valoreaza 30 de mii de euro acum iar creditul e de 70 de mii. Pentru mine e mai ok daca imi ia banca apartamentul, decat sa platesc eu 70 de mii pt el, dar eu mai am si alte bunuri mult mai valoroase.
In contractul de ipoteca se stipuleaza ca renunt in mod expres la beneficiul de discutiune si divizune. Eu nu sunt codebitor, doar garant ipotecar.
1. Imi executa si alta bunuri?
2. Daca imi vand restul de bunuri, ce sanse am sa mi se anuleze tranzactiile? Mentionez ca le voi vinde inainte de incetarea platilor.
ContSters194995, utilizator
daca sunteti doar garant ipotecar ar trebui sa execute doar apartamentul..
insa, renuntand la discutie si diviziune...cred ca sunteti debitor solidar...ceea ce inseama ca raspundeti pentru intreaga creanta nu numai cu contravaloarea ipotecii

am uitat...probabil creanta este indivizibila, asa-i
ContSters214051, utilizator
milicadamian a scris:

insa, renuntand la discutie si diviziune...cred ca sunteti debitor solidar...ceea ce inseama ca raspundeti pentru intreaga creanta nu numai cu contravaloarea ipotecii

am uitat...probabil creanta este indivizibila, asa-i

Domnule avocat, asta e una din cele mai mari inepptii spuse de un specialist pe acest forum. Cum sa raspunda in solidar pentru intreaga creanta cu debitorul principal un garant ipotecar? Garantul ipotecar garanteaza doar cu imobilul, este o garantie reala nu una personala. El raspunde solidar doar pana la limita obligatiei sale, - adica doar cu imobilul.

Renuntarea la beneficiul diviziunii si dicutiunii este clauza idioata impusa de o practica tampita a bancilor.
Garantul ipotecar nu are beneficiul discutiunii si diviziunii oriucum, pentru ca nu este fidejusor, codul civil prevede aceste beneficii doar ptr fidejusor.
In cazul garantului ipotecar exista o exceptie de diviziune, dar poate fi invocata de un subdobanditor al unui imobil ipotecar, in anumite conditii.
ContSters214341, utilizator
ma baiatule eu vad ca ca incurci usor lucrurile..una e conventia liber consimtita si aici ma refer la contractul d credit, alta e solidaritatea si indivizibilitatea obligatiilor si...alta e garantia adusa pentru executarea obligatiilor...
e adevarat ca in cazul ipotecii...execuatrea se face in limita evaluarii la constituiea ei..insa ma indoiesc ca la spetza de fata ..si in general la toate contracte e asa...
ia vezi..si vorbim...si te rog sa nu ma insulti, te poti amuza doar
:D
milicadamian a scris:

ma baiatule eu vad ca ca incurci usor lucrurile..una e conventia liber consimtita si aici ma refer la contractul d credit, alta e solidaritatea si indivizibilitatea obligatiilor si...alta e garantia adusa pentru executarea obligatiilor...
e adevarat ca in cazul ipotecii...execuatrea se face in limita evaluarii la constituiea ei..insa ma indoiesc ca la spetza de fata ..si in general la toate contracte e asa...
ia vezi..si vorbim...si te rog sa nu ma insulti, te poti amuza doar
:D

Ma baiatule, poate ii spui prietenului tau, mie mi te adresezi cu respect, pentru ca asa m-am adresat si eu tie.
Cel ce confunda grav lucrurile sunteti dvs, domnule.
Conventia liber consimtita, e un mare pleonasm. Daca ar fi viciat consimtamantul conventia ar fi nula, asadar inca o bila neagra.
Care e argumentul pentru care va indoiti? Cate contracte de credit si contracte de ipoteca ati vazut in viata dvs de va indoiti asa domnule avocat?
Ce legatura are indivizibilitatea obligatiei si solidaritatea cu un cu un garant ipotecar?
In legatura cu jignirea, eu m-am referit doar la opinia pe care ati exprimat-o, nicidecum la emitentul opiniei. Oricine poate gresi la un moment dat, asta nu inseamna nimic. Important e sa fii destept si sa iti recunosti greselile.
Astept cu interes sa imi spuneti cum poate un garant ipotecar sa fie urmarit pentru mai mult decat imobilul cu care a garantat.
mda..gandeam ca ma duci la contractele de adeziune, ca imi spui de norme imperative alte alea..sau ca ma corectezi cu executarea ipotecii la valoarea de la constituirea ei..
multe contracte de credit am vazut..:)
daca vorbim de banci obligatiile de a restitui.. pentru toti, inclusiv garanti.. sunt solidare si indivizibile..
daca vb de camatari/ sau un imprumutator ...este posibil ca in contractul de imprumut sa nu fi fost inserata clauza renuntarii..solidaritatii si indivizibilitatii..si din cauza crizei si scaderii preturilor la imobile, ipoteca sa nu mai acopere dr de creanta...desi la constituire, valoarea, depasea cu cateva zeci de procente valoarea creditului
insa aceasta probabilitate este mica...