Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturare fara tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturare fara tva

Buna ziua,

Suntem o societate prestari servicii auto, platitoare de TVA .
Avem un autoturism din parcul propriu in leasing (in desfasurare), care are o reparatie pe asigurare, reparatie pe care o facem in cadrul societatii noastre; avem dubla calitate si executor de servicii si beneficiar de asigurare;
Factura finala este pe numele societatii noastre (noi fiind utilizatorul) si asiguratorul care deconteaza lucrarea pretinde sa o facturam fara tva.(practic ne facturam catre noi), ptr ca nu vrea sa ne plateasca si TVA ul.
Este corect sa o facturam fara TVA? Daca da la ce rd se trece in decont.

Multumesc anticipat.
Nu cred ca este corect sa vi se solicite o factura de la dvs. catre dvs. deoarece la art.155 alin.1 se prevede:

ART. 155
Facturarea
(1) Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decat o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) i (2), trebuie sa emit o factura catre fiecare beneficiar, cel tarziu prin in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care s-a incasat avansurile, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa.

iar prevederile alin.2 de la art.155

(2) Persoana inregistrata conform art. 153 trebuie sa autofactureze, in termenul prevazut la alin. (1), fiecare livrare de bunuri sau prestare de servicii catre sine.

Nu au aplicabilitate in situatia dvs. deoarece reparatia efectuata a fost in scopul activitatii economice

ART. 1251
Semnificaia unor termeni si expresii

16. livrare catre sine are intelesul prevazut la art. 128 alin. (4);

4) Sunt asimilate livrarilor de bunuri efectuate cu plata urmatoarele operatiuni:
a) preluarea de catre o persoana impozabil a bunurilor mobile achizitionate sau produse de catre aceasta pentru a fi utilizate in scopuri care nu au legatura cu activitatea economica desfurata, daca taxa aferenta bunurilor respective sau partilor lor componente a fost dedus total sau parial;
b) preluarea de catre o persoana impozabila a bunurilor mobile achizitionate sau produse de catre aceasta pentru a fi puse la dispozitie altor persoane in mod gratuit, daca taxa aferenta bunurilor respective sau proprilor lor componente a fost dedus total sau parial;
c) preluarea de catre o persoana impozabila de bunuri mobile corporale achizitionate sau produse de catre aceasta, altele decat bunurile de capital prevazute la art. 149 alin. (1) lit. a), pentru a fi utilizate in scopul unor operatiuni care nu dau drept integral de deducere, daca taxa aferent bunurilor respective a fost dedus total sau parial la data achizitiei;
d) bunurile constatate lipsa din gestiune, cu exceptia celor la care se face referire la alin. (8) lit. a) - c).

Consider ca este suficient sa anexati devizul de lucrari, autorizatia ARR de service auto si copii dupa factura de achizitie a pieselor utilizate la reparatie.

Management Account, Consultant fiscal
obligatoriu trebuie sa colectati tva aferent devizului. asiguratorul trebuie sa va plateasca dauna identic cum ar fi patit o la un alt service care va efectua lucrarea. nu e ilegal sa va facturati singur, adica inregistrati factura atat la iesiri cat si la intrari,