Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Inregistrare ITM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Inregistrare ITM

Buna ziua!Sunt o firma de contabilitate cu codul CAEN 6912.Pentru a ne inregistra la ITM ca prestator de servicii pentru transmitere revisal,pentru clientii nostri e nevoie sa ne completam codul CAEN la Registrul Comertului cu activitatea de resurse umane,si sa ne inregistram ca operator de date cu caracter personal.Mai e nevoie de ceva sau inca nu se stie?
HG nr.500/2011 nu prevede ce cod CAEN trebuie sa aiba prestatorii de asemenea servicii .

Pct.10-11 din ANEXA - Procedura si actele pe care angajatorii sunt obligati sa le prezinte la inspectoratul teritorial de munca pentru obtinerea parolei, precum si procedura privind transmiterea registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic- la Ordnul nr.1918/2011 prevad:

10. In vederea inregistrarii prestatorilor de servicii la inspectoratele teritoriale de munca, angajatorii au obligatia de a informa in scris inspectoratele teritoriale de munca despre incheierea contractului cu prestatorul cu care a contractat serviciul de completare si transmitere a registrului. Informarea inspectoratului teritorial de munca se va efectua in termen de 3 zile lucratoare de la data incheierii contractului de prestari de servicii.

11. Informarea la care s-a facut referire la pct. 10 va consta intr-o adresa intocmita de angajator, care va cuprinde: denumirea prestatorului de servicii; certificatul de inregistrare al prestatorului, eliberat de registrul comertului; dovada inregistrarii prestatorului ca operator de date cu caracter personal, conform prevederilor Legii nr. 677/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si data de la care s-a contractat serviciul de completare si transmitere a registrului.