avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri - Reges
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri - Reges

Daca HG 500/2011 se aplica cu 01.08.2011 si noua versiune a REGES cu 16.08.2011, iar sporurile se trec ca valoare nu ca procent, trebuie sa completam aceste sporuri acum(in luna august) sau incepand cu luna viitoare, avand in vedere ca ultimele sporuri calculate sunt aferente lunii iulie 2011(in situatia noastra ele se modifica in fiecare luna)?

Multumesc anticipat pt. raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:07, 26 August 2011
Scuzati-ma, mai am o nelamurire: la preluarea fiecarui salariat in Reges, in etapa de preluare date, la sumar apare un camp - data la care produce efecte - cu posibilitatea de a alege o data. La ce data se refera?
Radu Aura a scris:

Daca HG 500/2011 se aplica cu 01.08.2011 si noua versiune a REGES cu 16.08.2011, iar sporurile se trec ca valoare nu ca procent, trebuie sa completam aceste sporuri acum(in luna august) sau incepand cu luna viitoare, avand in vedere ca ultimele sporuri calculate sunt aferente lunii iulie 2011(in situatia noastra ele se modifica in fiecare luna)?

Multumesc anticipat pt. raspuns!


Normal ar fi ca aceste salarii si sporuri ar trebui sa se aplice de la data de 01.01.2011 , intricat perioada 01.01.2011 - 01.08.2011 este descoperita in REVISAL , pana in 01.01.2011 exista o evidenta scriptica la ITM pentru cei care depuneau acte la ITM.

Deoarece HG isi produce efecte de la data de 01.08.2011, foarte multi au preferat sa completeze si sa transmita salariul si sporurile existente la 01.08.2011.

Radu Aura a scris:

Scuzati-ma, mai am o nelamurire: la preluarea fiecarui salariat in Reges, in etapa de preluare date, la sumar apare un camp - data la care produce efecte - cu posibilitatea de a alege o data. La ce data se refera?


Potrivit manualului de utilizare , data la care produce efecte : se selecteaza din controlul de data calendaristica data la care se introduc datele.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre revisal simavio simavio Dupa cate am inteles incepand din data de 16 august putem folosi varianta finala a REVISAL-ului,nu am folosit varianta demo,problema mea este daca salariile le ... (vezi toată discuția)
Revisal nou anca.d anca.d Buna ziua! La preluarea angajatilor in noul revisal, la sfarsit, apare o data - \"Data la care isi produce efectele\". Poate cineva sa ma lamureasca la ce ... (vezi toată discuția)
Revisal tampau gabriela tampau gabriela Cum procedez cu contractele de munca incetate dupa 01.08.2011, transmise in vechea versiune REVISAL , intrucat in noul REVISAL se preiau doar contractele ... (vezi toată discuția)