Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

:(#-o:sorry::stunned:O
sunt asistent de laborator (de 18-19 ani vechime in campul muncii la aceeasi unitate si de vreo 5-7 ani am principalul) cu un salar de baza de 960 ron.intre timp am facut PL pentru AMG(asistent medical generalist).daca ma incadrez acum pe un post de AMG ce salariu voi primi?se tine cont ca am fost asistenta pana acum,dar cu o alta specializare,sau vin cu o alta diploma,cu o alta specializare,si o iau de la capat ca toti ceilalti,cu salariul de baza minim pe economie?influenteaza cu ceva ca ma voi angaja,la aceeasi unitate sau la alta?e vreo diferenta?ce sporuri voi avea?voi putea lucra in ture,si cand?;cat timp dureaza perioada de debutant?dupa,voi avea salar mai mare si cand se acorda?depinde de bugetul unitatii,daca au bani sau nu?dupa noul cod al muncii,angajarea este definitiva sau temporara?care este situatia mea in aceasta privinta acum,dar daca ma voi angaja? se mai tine cont de gr.2 de munca la pensie(sa iesi mai repede la pensie)?eu stiam ca s-a scos din 2000,dar cineva mi-a zis,ca odata ce am zile de concediu de odihna in plus pt asta,mi se ia in calcul si anii la vechime pt.pensie;ca acea lege a fost data numai pt.anumite categorii...etc...inc-o intrebare:o colega de-a mea trebuie sa dea principalul pe AMG,dar i s-a spus ca nu se stie cand ii va mari salariul,depinde de unitate daca are bani,nu e ca inainte ca se rezolva repede.tinand cont ca suntem un spital mic va mai dura propabil "ceva" vreme...daca e asa,atunci legea e pt. unii ciuma si pt.altii muma?in general, legile din sanatate sunt universal valabile si pentru sectorul de stat si pt.cel privat?este vreo diferenta si care?va rog daca se poate sa-mi dati scris unde se gaseste legea:articol,aliniat,nr.,an etc...si unde o pot gasi pe net.pt.a o citi.va multumesc anticipat si astept raspunsurile specialistilor.
Porivit art.162 alin.3 C.mun., sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.

Sistemul de salarizare stabilit pentru sectorul bugetar nu este obligatoriu si in sectorul privat.
Legea nr.284/2010 are ca obiect de reglementare stabilirea unui sistem unitar de salarizare pentru personalul din sectorul bugetar platit din bugetul general consolidat al statului.
www.avocatnet.ro/content/art...