Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere Contract si cerere restituire avans prestari ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere Contract si cerere restituire avans prestari servicii

Buna ziua,

Situatia mea sta in felul urmator:
Am semnat un contract prestari servicii (realizare website) cu o firma din Alba, eu fiind persoana fizica. Din pacate din neglijenta mea am omis faptul ca in contract nu este stipulat un termen de finalizare a lucrarilor, fiind trecut" perzentul contract se incheie in momentul finalizarii website-ului si se va primi acordul clientului".
Eu doresc dupa 3 luni de la semnare reziliere datorita faptului ca nu am primit nici unul din serviciile la care se angajeaza prestatorul, insa acesta se eschiveaza de la restituirea avansului.

Care este modalitatea legala de a actiona?
Ma gendeam sa dau notificare de reziliere si cerer restituire avans. Ce ma sfatuiti?

Cu stima
Cititi cu atentie contractul si vedeti ce anume se prevede cu privire la rezilierea/rezolutiunea contractului, in ce conditii si procedati in mod corespunzator. Mai multe, fara sa vad inscrisul, nu am ce sa va sfatuiesc.
Oricum, notati ca intre reziliere si rezolutiune exista diferente. Rezilierea se aplica contractelor cu executare succesiva, in timp, pe cand rezolutiunea se aplica contractelor cu executare imediata.
Pe de alta parte, daca pana acum prestatorul nu v-a prezentat NIMIC, adica nu aveti nici macar o dovada ca s-ar fi ocupat de dvs., va sugerez sa luati niste oferte scrise de la alte firme care se ocupa cu web designul, in care sa le cereti sa mentioneze in mod expres in cat timp pot termina lucrarea (site-ul dvs) Veti primi raspunsuri variind de la 1 zi la o saptamana, pentru ca de regula un site e facut functional in maxim 72 de ore de o firma serioasa de la momentul aprobarii designului. Inarmat cu aceste dovezi scrise, pe care le pastrati ptr dvs. momentan, (v-ati preconstituit probe, cu alte cuvinte), le trimiteti in scris o notificare prin care ii informati de anularea contractului pentru neexecutare totala, ca datorita intarzierii nu mai prezinta interes pentru dvs. prestarea lor si le solicitati ca in termen de 3 zile sa va restituie avansul, indicand un cont bancar. Rezolutiune va repune partile in situatia anterioara semnarii contractului. Sa pastrati dovada de trimitere.Puteti sa le mentionati ca daca nu procedeaza in felul indicat de dvs, ii veti da in judecata.
--Atasez contractul poate va este de ajutor.
Din pacate nu este nici un rand despre rezilierea/rezolutiunea contractului.

Prestatorul nu mi-a prezentat absolut nimic de mai mult de 3 luni, exceptand dovada de cumpare a domeniului. Eu doresc restituirea avansului minus suma necesara cumpararii domeniului.

Situatie este extrem de neplacuta intrucat prestatorul spune ca doreste returnarea avansului si rezilierea pe cale amiabila dar tergiverseaza restituirea sumei invocand tot felul de "scuze" copilaresti, si amana de la o zi la alta.

Pana acum nu am avut decat discutii telefonice si prestatorul spune ca este acoperit legal de contract intrucat nu a mentionat termenul acestuia.

Cu stima,

ps. vad ca nu pot adauga documente...

In locul capitolului reziliere am urmatoarele:

"In cazul aparitiei unor situatii de forta majora sau situatii asimilate acesteia , partea care o invoca este exonerata de raspundere. Dupa incetarea evenimentelor , partile de comun acord vor hotara continuarea sau incetarea contractului.
Mentiuni:
-dupa stabilirea cuvintelor si expresiilor cheie se va face testarea profesionala si se vor specifica in anexa contractului cuvintele cheie , perioada exacta pana la finalizarea proiectului sau alte date privind contractul.
Avansul pentru inceperea proiectului este xxxx euro..in contul xxxx
Incheieat astazi xxxxxxx, in2 exemplare cate unul pentru fiecare parte."

Mentionez ca nu exista nici o Anexa asa cum este stipulat in contract , asta este tot ce am primit.
ralwel, utilizator