Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Returnare avans
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Returnare avans

Prestatorul este obligat sa returneze avansul incasat aferent unui contract de prestari servicii daca beneficiarul doreste rezilierea contractului?
Depinde care sunt motivele pentru care se solicita rezilierea. Daca prestatorul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale, i se poate solicita restituirea avansului. Trebuie studiat contractul semnat pentru a putea oferi mai multe detalii
Totul depinde de cum este stipulat in contract, ce prevederi sunt la rezilierea contractului si la obligatiile partilor.
In contract se precizeaza ca poate fi anulat de oricare din parti daca nu sunt respectate conditiile oricand pe perioada validitatii sale.
si prestatorul nu si-a indeplinit obligatiile? sau le-a indeplinit necorespunzator?
Dati-ne mai multe informatii pentru a putea intelege speta
Este vorba despre un contract de web design. Ulterior incheierii contractului beneficiarul s-a razgandit iar prestatorul motiveaza ca a inceput sa lucreze la proiect motiv pentru care nu poate returna avansul, insa beneficiarul nu a primit nimic concret.