Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum sa procedez?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum sa procedez?

Am mai multe probleme dintre care una o voi prezenta cu speranta ca cineva imi va da o solutie buna.
Sunt in divort de aproape un an. Cu ceva timp inante de a ne desparti, el a lasat la parintii mei niste mobila care era a lui dinainte de casatorie deoarece noi ne mutam in Bucuresti intr-o garsoniera si nu mai aveam nevoie de toata mobila.
Problema e ca de mai bine de un an casa parintilor mei e blocata de mobila lui, pe care el refuza sa o ia.
Ce modalitati exista sa-l fac sa si-o ia, sau ce se intampla daca i-o arunc? Ma poate reclama la politie sau sa ma dea in judecata?
Am inteles ca se poate cu ajutorul unui executor judecatoresc, dar nu stiu cum se procedeaza, in plus eu stau in Constanta, el in Bucuresti si nu imi permit sa alerg prin Bucuresti cautand executori.
Cum as putea sa rezolv aceasta problema?
Va multumesc
Dv. puteti fi reprezentata in fata unnui executor judecatoresc de un mandatar ori de un avocat.