Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fara dispozitia Primarului General
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fara dispozitia Primarului General

Imobilul retrocedat prin instanta si unitatea detinatoare obligata sa il restituie se afla in sectorul 2.Pot sa apelez la un Birou Executor Judecatoresc din sectorul 4 pentru a-mi elibera procesul verbal de punere in posesie fara sa am si Dispozitia Primarului General de restituire? Va multumesc!
Da puteti apela la un executor judecatoresc din sectorul 4 pentru a va pune in posesie imobilul din sectorul 2.
Nu executorul judecatoresc va elibereaza procesul verbal de punere in posesie.El poate sa notifice organul administrativ ca acesta are obligatia sa va puna in posesie conform hotararii judecatoresti.
Domnule avocat Munteanu! Un coleg de-al dvs.mi-a spus ca trebuie sa respect art.9 al.1 din Legea 188/2000 potrivit caruia "in cazul prevazut la art.7 lit.a ("Executorul judecatoresc are urmatoarele atributii : a) punerea in executare a dispozitiilor cu caracter civil din titlurile executorii") este competent executorul judecatoresc din circumscriptia judecatoriei in a carei raya teritoriala urmeaza sa se faca executarea". Eu ce fac ?
Executorii Judecatoresti au ca circumscriptie tot orasul.

Art. 8
(1) Executorii judecatoresti isi indeplinesc atributiile in circumscriptia judecatoriei pe langa care functioneaza, daca prin lege nu se dispune altfel.
(2) Competenta teritoriala a birourilor de executori judecatoresti cu sediul in municipiul Bucuresti se intinde pe tot cuprinsul municipiului.
(3) In cazul in care in circumscriptia unei judecatorii nu exista nici un executor judecatoresc sau exista doar unul, Camera executorilor judecatoresti poate delega executori judecatoresti din circumscriptia altei judecatorii, situata in circumscriptia aceleiasi curti de apel, pentru a indeplini atributiile prevazute la art. 7.