Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce fac cand fosta sotie ma hartuieste cu telefoane?????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce fac cand fosta sotie ma hartuieste cu telefoane?????

Buna ziua,

va deranjez deoarece fosta sotie ma suna la ore foarte inadecvate si vorbeste foarte urat cu actuala sotie, se considera foarte indreptatita sa ma deranjeze la ce ora vrea ea desi i-am explicat clar ca ii platesc pensia , copilul are voie sa ma sune ea in nici un caz., precizez ca copilul este mare are 10 ani.
Iar pe copil in indobitoceste ca nu are ce cauta la mine in programul de vizita de doua ori pe luna cum ca eu i-as face ceva, sunt divortat din nov anul trecut si eu mi-am vazut copilul doar cand e vorba de facut un cadou sau de cumparat ceva si atunci cateva ore asa pe fuga, deoarece o suna maicasa sa vina acasa, desi este in programul meu de vizita stabilit de instanta..
Eu mi-am refacut viata si vreau sa am liniste cu noua familie nu am nici o obligatie fata de ea , cum se poate actiona pe cale juridica deoarece ea este o fire foarte mahalagioaica n-ai ce sa vorbesti cu ea, nu stie decat sa injure si sa tipe.

VA MULTUMESC FRUMOS
ContSters113373, utilizator
Variante:
1. Schimbati numarul.
2. Luati-va un telefon mai performant care permite filtrarea apelurilor.
3. Faceti o plangere la Politie si operatorul de telefonie mobila pentru a restrictiona accesul.
4. Referitor la programul de vizita in baza hotararii judecatoresti este delicata problema. Daca puteti dovedi ca nu se respecta hotararea judecatoreasca este pasibila de sanctiunile prevazute la art. 271 din Codul Penal.
Buna ziua! Intradevar hartuirea nu este inca pedepsita, iar elementele constitutive ale infractiunii de amenintare nu reies clar din ceea ce relatati dvs. Recomandarea colegei noastre de forum privind o plangere penala pentru infractiunea de amenintare este buna atunci cand o puteti sustine cu probe, martori, etc. Pastrati-o ca solutie ultima, si nu uitati ca exista si reversul, adica denuntul calomnios...
Va doresc sa treceti peste hop cu bine. Toate cele bune!