Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva colectat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva colectat

Firma A din Romania presteaza servicii pentru firma B (sediul in Romania).Serviciile sunt prestate in Italia. Firma A emite factura catre firma B cu sau fara TVA?
ce fel de servicii?
Firma B executa lucrari la firma din Italia, cu angajatii de la firma A. Firma A plateste diurna angajatilor, si ar factura diurna aceasta firmei B. Firmele A si B sunt firme din Romania -ar trebui facturat cu TVA, locul prestarii insa este in Italia ..
deci practic firma A executa lucrarea in italia si aceasta lucrare trebuie facturata firmei B, care la randul ei o refactureaza firmei din italia, corect?
ce fel de lucrari? (santier sau alte servicii? care sunt acestea?)
conform contractului, cine este responsabil pentru plata diurnei? firma A sau B?

dati mai multe detalii ca sa va pot ajusta!
pentru a primi un raspuns e necesar de descris problema dupa modelul de mai jos:
Descrierea problemiei:

Societatea A, efectuează instalarea unor echipamente pentru B, echipamente livrate în România societatatii C
A- stabilită şi înregistratâ în scopuri de TVA în România conform art. 153 din Codul fiscal, prestator de servicii în România pentru societatea B, respectiv de instalare a bunurilor livrate catre A;
B- stabilită şi înregistratâ în scopuri de TVA în Austria, nu este stabilită în România sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele livrări de bunuri/prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) şi care nu este înregistrată în România conform art. 153 și nici nu are un sediu fix în România unde să primească un asemenea serviciu;
C- stabilită şi înregistratâ în scopuri de TVA în România conform art. 153 din Codul fiscal, efectuează o achiziție intracomunitară de bunuri cu instalare de la societatea B.

Cerere soluție: societatea A factureaza catre firma B cu sau fara TVA 24%?

Descrierea problemei:

Societatea B, efectueazã manopera pentru firma C, cu angajatii de la firma A.
Serviciile de manopera sunt efectuate in Italia.

A- stabilitã ºi înregistratâ în scopuri de TVA în România conform art. 153 din Codul fiscal,

B- stabilitã ºi înregistratâ în scopuri de TVA în România conform art. 153 din Codul fiscal,

C- stabilitã ºi înregistratâ în scopuri de TVA în Italia, nu este stabilitã în România sau nu este consideratã a fi stabilitã pentru respectivele livrãri de bunuri/prestãri de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) ºi care nu este înregistratã în România conform art. 153 si nici nu are un sediu fix în România unde sã primeascã un asemenea serviciu

Cerere solutie: societatea A factureaza catre firma B cu sau fara TVA 24%?