Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament olograf

Buna ziua.
Se da urmatoarea problema: X si Y sunt sot si sotie. Ţ este copilul lui X şi al lui Y, iar ª este fiul lui Ţ.
Y decedeza, lasand în urmă un testament olograf prin care îi lasa lui X partea ei din apartament şi garaj, proprietăţi comune. Testamentul olograf este semnat de 2 martori, vecini.
X vrea sa îi lase tot apartamentul şi garajul lui ª, nepotul sau. Pentru acest lucru, trebuie deschisa succesiunea la notar.

Întrebare: Trebuie notarul să îl cheme şi pe Ţ, fiul lui X şi al lui Y, la succesiune? În CC scrie că trebuie să fie anunţaţi toţi moştenitorii de drept, dar dacă testamentul olograf este semnat de 2 pesoane, mai trebuie chemat Ţ chiar daca nu îi revine nimic? Tot ce poate face el e să conteste că testamentul este scris de Y, dar nu are probe pentru a demonstra acest lucru, semnatura de pe contractul de aprtament fiind singurul inscris lasat de Y.

Va rog frumos să îmi spuneţi cum se/s-ar poate/putea rezolva această problemă, fara ca Ţ să fie chemat, deoarece singurul lucru pe care l-ar face acesta ar fi sa lungească totul prin tribunale.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
TommyD a scris:

Buna ziua.
Se da urmatoarea problema: X si Y sunt sot si sotie. Ţ este copilul lui X şi al lui Y, iar ª este fiul lui Ţ.
Y decedeza, lasand în urmă un testament olograf prin care îi lasa lui X partea ei din apartament şi garaj, proprietăţi comune. Testamentul olograf este semnat de 2 martori, vecini.
X vrea sa îi lase tot apartamentul şi garajul lui ª, nepotul sau. Pentru acest lucru, trebuie deschisa succesiunea la notar.

Întrebare: Trebuie notarul să îl cheme şi pe Ţ, fiul lui X şi al lui Y, la succesiune? În CC scrie că trebuie să fie anunţaţi toţi moştenitorii de drept, dar dacă testamentul olograf este semnat de 2 pesoane, mai trebuie chemat Ţ chiar daca nu îi revine nimic? Tot ce poate face el e să conteste că testamentul este scris de Y, dar nu are probe pentru a demonstra acest lucru, semnatura de pe contractul de aprtament fiind singurul inscris lasat de Y.

Va rog frumos să îmi spuneţi cum se/s-ar poate/putea rezolva această problemă, fara ca Ţ să fie chemat, deoarece singurul lucru pe care l-ar face acesta ar fi sa lungească totul prin tribunale.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cam almbicata speta! Ceva mai concret nu s-ar putea? Sa ne inchipuim ca suntem la ora de matematica?
Scuze daca am incurcat-o prea tare...Am mai vazut intrebari formulate in acest fel pe forum...
Deci...este vorba de un cuplu sot sotie care au un apartament si un garaj, si nu vor sa lase fiului lor aceste proprietati, ci nepotului lor.
Problema e ca sotia a decedat, lasand un testament olograf semnat de doi martori prin care ii lasa sotului partea ei dn porprietati. Sotul trebuie sa deschida succesiunea acum, dar nu ar vrea ca fiul sau sa fie chemat, deoarece acesta ar contesta in instanta testamentul olograf, desi stie ca este scris de mama sa. Nefiind probe, deoarece singurul inscris ramas dupa mama sa este semnatura de pe contractul de apartament, banuiesc ca procesul se va lungi foarte mult...
Tocmai acest lucru trebuie evitat, si de aceea am apelat la ajutorul dumneavoastra pentru a ma sfatui ce este de facut.

Multumesc.
Testamentul olograf pentru a fi valabil trebuie sa indeplineasca trei conditii: sa fie scris in intregime, semnat si datat de testator. Nici cu 6 miliarde de martori (glumesc desigur) testamentul olograf nu este valabil daca nu indeplineste aceste conditii.
Fiul are un drept numit rezerva succesorala care se intinde asupra 3/8 parti din partea de apartament a mamei sale de care aceasta nu putea dispune prin testament sau donatie pentru ca legea o interzice in mod expres.
Solutia ar fi partajul si despagubirea cu bani a fiului pentru partea sa de apartament. Daca testamentul nu este valabil, partea sa va fi, desigur, mai mare.
Cele 3/8 i-ar reveni in mod normal daca s-ar face succesiunea...dar in cazul in care exista un testament olograf ce indeplineste toate conditiile, ma gandesc ca trebuie respectat ce e in testament, altfel care este rostul sau?
Mostenirea legala (fara testament): sotul 1/4 parti;(Legea nr. 319/1944 art. 1 lit. a
Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza: a) cand vine la succesiune cu copiii legitimi si recunoscuti sau numai cu unii din ei, ori cu descendentii lor, mosteneste o patrime
; fiul 3/4 parti, adica restul (art. 669 Cod civ.).
Mostenirea cu testament: sotul 5/8 parti, fiul 3/8 parti, adica 1/2 din 3/4. (art. 841-847 Cod civ.), daca fiul cere reductiunea legatului.