avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... VA ROG,SA MA AJUTATI!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

VA ROG,SA MA AJUTATI!!!

STAU IN BRASOV,CINE STIE BRASOVUL,LA BLOCURILE VECHI SI AVEM APA LA PAUSAL.IN BLOCUL CARE STAU,SUNT MULTI OAMENI,IN VARSTA.VREO 2 ISTETI :sorry:,MAI TINEREI,PREIAU FACTURA DE APA,CARE VINE PE TOT BLOCUL,BLOC CARE ARE 3 SCARI,SI O IMPART DUPA BUNUL LOR PLAC.NU AVEM ASOCIATIE,TOT EI AU MONTAT CONTOARE DE APA,PE CARE NU LE CITESC SI CAND VINE FACTURA(PE CARE NOI NU O VEDEM,APAR NISTE TABELE SCRISE DE MANA,CU SUMELE DE PLATA)PE CE PLATIM SI ESTE FOARTE MULT,NU PRIMIM CHITANTA.VA ROG ,SA MA AJUTATI,SA MA SFATUITI CUM TREBUIE SA PROCEDEZ SA LE STRIC MICA AFACERE(EU CRED CA EI NU PLATESC APA)SI BIETI BATRANI SUNT TAXATI CU NERUSINARE.VA MULTUMESC.
Trebuie sa va constituiti in asociatie de proprietari.
Daca e vorba de blocurile vechi din Stegu Rosu , Bulevaerdu Stefan Cel Mare atunci e urmatoare situatie: Fiecare bloc vechi are montat apometru la intrare in bloc (de obicei pe scara ,b, la subsolu blocului) uni locatari si-au montat si la intrarea pe scara au montat si in casa pentru individualizarea consumului pe apartamente Atentie , sant 2 coloane in apartamente , una la bucatarie si alta la baie Deci prebuesc 2 apometre La calcul participa toti la pierderi (diferenti de inregistrare datorate clasei de preciziei a apometrului) cu cota egala in funtie de nr de persoane Toate insumate trebue sa rezulte cantitatea de apa inregistrata de apometru central , cel de la intrarea in bloc. In cea ce priveste factura aceasta trebuie facuta xero copie si avizata la fiecare scara Asa procedeaza si la o ruda de a mea care sta tot la blocurile vechi din Steagu Rosu si nu au probleme deloc!!
Atata timp cat nu sunteti organizati ca entitate juridica in conformitatea cu prevederile in vigoare,este imposibil sa puteti beneficia de drepturile ce va revin ca si proprietari
Desfasurati demersurile pentru respectarea si aplicarea unitara a prevederilor in vigoare,infiintati asociatie de proprietari
In conditiile in care nu este infiintata asociatiei de proprietari,furnizorul de servicii apa cu cine a incheiat contractul de furnizare apa ?
In conditiile in care nu primiti chitanta ,riscati sa platiti si sa va confruntati cu situatii neplacute
Incercati sa sesizati oficial serviciul specializat din primaria locala
VA MULTUMESC.CRED CA FACTURA ESTE PRELUATA DE O PERSOANA FIZICA...DINTRE ISTETI...LUNA ASTA O SA VAD..CE SE INTAMPLA CA NU O SA LE PLATESC NIMIC....SA VINA LA USE SA STIU SI EU CU CINE..MA PUN..O FI VREO RELATIE A CUIVA..CINE STIE...EU CRED..CA TOATA..MAGARIE VINE..DE LA FURNIZORUL DE APA..CARE LASA ASA LUCRURILE..CA SA NU SE IMPLICE IN REPARAREA INSTALATIILOR,PANA IN CASA BIETULUI OM...NISTE ..NENOROCITI,CARE ISI FAC PROPIILE LEGI NU..INTR-O TARA CARE AR TREBUI SA AIBE LEGI FOARTE CLARE SI DACA NU SE PRICEP..MACAR SA INTREBE CELALALTE TARI DIN C.E...NU?..EU VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR...!!!
aricostel200....Vas ruga frumos sa nu mai scrieti cu litere de TIPAR Iar in cea ce priveste distributia de apa in Municipiu Brasov, distribuitoru intretine coloana de apa pina la apometru central de pe tot blocu , cel de pe care se emite factura . Daca nu va puneti de acord toti locatari din respectivu bloc Atunci constituitiva in asociatie de propietari si platiti Atministrator ; contabil ;si multe altele Sau va afiliati la alta asociatie de linga dumneavoastra Apa nu se mai plateste in pausal atita timp cit aveti contoar la intrare in bloc Regia apa a facut contract cu o persoana din imobil intrucit nu erati constuiti in asociatie de propietare Nu se mai plateste pausal din momentu in care nu fa mai venit factura pe numele dumneavoastra Regia a renuntai la contracte individoale cu fiecare apartament in parte Daca nu va convine situatia si va tine buzunaru Faceti bransament separat si tot o data contract individual cu regia apa si atunci veti plati sepatat Pote chiar a platit din bani lui din casa. pina se stringe bani pe tot blocu avind in vedere ca mai sint si pensionari foarte multi si cind vine pensia si ea cum vine se si duce , medicamente , gaz , curent ,....Scadenta facturi are nu termen , sau vreti sa ramineti fara apa Ginditiva bine poate aveti o situatie mai buna ca uni pensionari de la AUTOCAMIOANE. Nici o problema vorbiti si cu ceilanti conlocatari si preloati dumneavoastra aceasta sarcina Dar nu cred ca var conveni si preloati dumneavoastra aceasta AFACERE .........

Alte discuții în legătură

Contor pasant apa rece - asociatii de proprietari gabrielaburcea gabrielaburcea Buna ziua O asociatie de proprietari cu doua scari are un singur contoar de apa rece, primesc o singura factura in conditiile in care apartamentele nu sunt ... (vezi toată discuția)
Diferente intre total contoare pasante de gaze si contor de bransament LocatarB LocatarB Intr-un bloc cu 44 apartamente, 41 de apartamente au contoare pasante de gaze. In fiecare luna intre totalul contoarelor pasante de gaze si contorul de ... (vezi toată discuția)
Contorizare individuala apa rece mihaelaba mihaelaba Buna ziua, Avem o situatie bizara in blocul nostru: sunt 3 scari si doar o scara (scara 3 a noastra) doreste contorizare la scara. Exista suspiciuni ref la ... (vezi toată discuția)