Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... femeile gravide pot fi concediate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

femeile gravide pot fi concediate?

buna ziua,
sunt gravida in 22 saptamani si am instiintat societatea sub forma scrisa in legatura cu acest lucru. vreau sa stiu daca pot fi concediata in aceasta situatie.
astept un raspuns.
1. OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca spune:
Art. 21. - (1) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei prevazute la art. 2 lit. c)-e), din motive care au legatura directa cu starea sa;
b) salariatei care se afla in concediu de risc maternal;
c) salariatei care se afla in concediu de maternitate;
(2) Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. b) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupã revenirea salariatei in unitate.
(3) Dispoziţiile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in condiţiile legii.

2. Din Codul muncii:
Art. 60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b) pe durata suspendarii activitatii ca urmare a instituirii carantinei;
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

3. Deci nu puteti fi concediata fiindca asa doreste angajatorul dar fiti atenta si la respectarea disciplinei pentru ca puteti fi concediata din motive imputabile dvs.
dianatoma a scris:

buna ziua,
sunt gravida in 22 saptamani si am instiintat societatea sub forma scrisa in legatura cu acest lucru. vreau sa stiu daca pot fi concediata in aceasta situatie.
astept un raspuns.

Puteti fi concediata numai pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.
De asemenea, in condtiile prevazute de Codul Muncii , exista si posibilitatea incetarii de drept a c.i.m. ...