Forum Discuţii diverse Cultură generală Inconjurul pamantului in opinci, a fost un record ...
Discuție deschisă în Cultură generală

Inconjurul pamantului in opinci, a fost un record romanesc?

1.Cunoaste cineva detalii despre acest subiect?
2.Este cineva interesat acum , dupa 101 ani sa afle periplul tragic al grupului de foarte tineri romani, castigatori ai selectiei si modul in care s-a desfasurat evenimentul pe parcursul celor 6 ani cat a durat "marsul"?
Eu abia am descoperit cateva informatii interesante:ok:
Buna , stiu doar ca din 4 cati au plecat a reusit sa termine doar unul si asta parca dupa ceva ani , daca nu ma insel prin 1923, a reusit sa parcurga si ultimii km ramasi . Dar este adevarat ca peste 90.000 de km au fost parcursi in 6 ani. A fost un act de curaj , nu stiu daca un exemplu de urmat , pe mine m-a impresionat modul in care reuseau sa-si castige banii pentru a putea sa-si atinga obiectivul .
Avand deja doua peresoane interesate, pot sa continui macar pentru a relata cum a inceput totul:

Povestea calatoriei celor patru români care au plecat în 1910 sa strabata 100.000 de km pe jos, continua azi cu drame tulburatoare
Paul Pârvu, Alexandru Pascu, Gheorghe Negreanu si Dumitru Dan
au uimit lumea acum 100 de ani cu vointa lor incredibila. În 1910,
Paul Pârvu, Alexandru Pascu,Gheorghe Negreanu si Dumitru Dan au
pornit sa ocoleasca pe jos Pamantul. Dupa mai bine de un secol,
sa refacem povestea cutremuratoare a celor patru studenti care au acceptat un pariu în premiera mondiala si destinul tulburator al singurului supravietuitor dintre ei, care a parcurs 100.000 de km cu piciorul!
O istorie incredibila se leaga de numele unor români, la începutul
veacului douazeci. Atleti, temerari, aventurieri sau toate la un loc,
patru studenti în costum popular pleaca în 1910 pe drumul unei
performante sportive si umane unice în istorie: ocolul Pamântului la
picior, fara ajutor financiar. Marturiile acestui film neverosimil se
recompun greoi, aidoma unor diapozitive culese din ploaie, în ritmul
în care lumea se grabeste acum.

Provocarea secolului
Vara lui 1908. În vestul Europei, globetroterrii fascineaza iar o firma de
turism din Paris, lanseaza o provocare nemaiîntîlnita: cine parcurge
100.000 de kilometri pe jos, ocolind Pamîntul cu mijloace materiale
proprii, va primi 100.000 de franci francezi.

Adica aproape jumatate de milion de euro astazi! Dumitru Dan si Paul
Pîrvu sînt studenti la geografie în capitala Frantei, Gheoghe
Negreanu si Alexandru Pascu, la Conservatorul parizian. Anuntul îi
pune pe gînduri: munceau cu ziua sa se întretina iar banii de studii îi
cîstigau din spectacole de dansuri, cîntece si teatru popular. Toti cei
patru au 19 ani.

Ce ziceti? Merita?
nucu$, utilizator
Da :)
Asteptam...
Desigur, avand solicitari, continui (episodul II) macar pentru cei 3 interesati!!

Episodul II
100.000 km, în sase ani!
Dumitru Dan, nascut pe 14 iulie 1889 si plecat din Buhusi, atunci un
satuc la douazeci de kilometri mai sus de Bacau îsi convinge
camarazii sa se înscrie în cursa si afla detaliile: itinierariu la alegere, dar aprobat de Touring Club, certificarile vamale si ale autoritatilor locale probeaza parcursul, plecare din capitala tarii de origine iar toate costurile vor fi suportate de participanti.
În cîteva luni, peste 200 de visatori se înscriu. Dintre toate itinerariile, cel al românilor e singurul acceptat. Dumitru Dan, liderul grupului, pune o singura conditie: doi ani sa fie lasati sa se pregateasca în tara. Nebunia ocolirii globului pamîntesc, de la expeditia lui Magellan în 1521, se împlinise în mai toate felurile, mai putin pe jos. Recordul vremii apartinea italianului Armando Louy, care strabatuse 50.000 km într-un deceniu. Doar ca cei patru români îsi propun dublul distantei, în doar sase ani!

Ocolul Pamîntului în opinci

Întorsi în România, cei patru se specializeaza în cartografie,
meteorologie si etnografie. Fac studii geografice si deprind cunostinte de medicina. Vorbeau franceza si germana, asa ca fiecare se apuca de învatat o alta limba. Merg zilnic 45 de km pe jos, în zone de cîmpie, deal si munte, în toate anotimpurile. Exerseaza diferite feluri de mers si marsaluit si aloca doua ore pe zi exercitiilor de forta si gimnasticii.
Singurul impediment ramîne sustinerea materiala. Asa ca învata sute
de cîntece si dansuri populare românesti si se experimenteaza în
cîntatul la fluier si acordeon: "Daca sîntem români si vom cunoaste
lumea, atunci cînd sa cunoasca lumea românii, daca nu atunci când
acestia le vin la poarta? Vom purta tot timpul opinci si costum
popular", propune Dan. Banii pentru hrana, transport si taxe aveau
sa-i obtina sustinînd mii de spectacole folclorice, de la Teheran la
Capetown si din satele eschimosilor pîna la Casa Alba!

Tragediile unei victorii îngropate

Pe 1 aprilie 1910 începe calatoria impresionanta a celor patru. Pîna
la final, trei din ei aveau sa moara în conditii dramatice: intoxicati cu opium în India, zdrobiti în prapastiile din Muntii Chinei sau dupa lunga suferinta a unei cangrene dobîndite de-a lungul miilor de kilometri parcursi prin frigul siberian.
Dupa ce a strabatut cinci continente, traversînd de sapte ori
oceanele, si dupa ce a rupt aproape cinci sute de opinci, Dan se
întoarce neîmpacat în România lui 1916: primul razboi mondial îi
opreste aventura, cînd mai erau zece mii de kilometri din itinerariu.
În 1923, cînd completeaza traseul si e primit cu onoruri la Paris, cei 100.000 de franci francezi primiti nu mai înseamna mare lucru:
aproape 40.000 de euro astazi, caci razboiul devalorizase moneda.
Mormîntul temerarului român Dumitru Dan e strajuit de o cruce de
metal, fara nume, într-un cimitir din Buzau. Drumul începe într-un
aprilie ploios la Bucuresti.

Lumea în 1908
- se descopera primul mare zacamînt de petrol în Orientul Mijlociu;
- Thomas Selfridge devine prima persoana moarta într-un accident
aviatic;
- Bulgaria îsi declara independenta fata de Imperiul Otoman;
- se înfiinteaza FBI dar si cluburile Internazionale Milano, Feyenoord si Panathinaikos;
- tragerea funiei si pelota se numara printre probele JO de la Londra

Exista si alte amanunte episodice ;)
nucu$ a scris:

Exista si alte amanunte episodice ;)

Si mie imi place sa ma dau Seherezada... dar nu las sa treaca mai mult de o zi, asa ca va rugam nu ne tineti prea mult in asteptare :)