avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pt diabet
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pt diabet

soacra mea are diabet si e dependenta de insulina, as dori sa stiu daca are dreptul la pensie. are 52 de ani si nu cred ca a lucrat vreodata cu crte de munca.
Cel mai recent răspuns: georgeta1977 , utilizator 09:37, 5 Septembrie 2011
Daca nu a lucrat nu are stagiu de cotizare, deci nu poate avea pensie.
si nici alt ajutor nu are dreptul????
Cu parere de rau, daca nu a cotizat, nu are nici un drept.
Diabetul in Romania nu este asimilat ca handicap pentru a primi pensie, cum sunt nevazatorii, handicapatii locomotor, etc.
buna ziua
poate beneficia de indemnizatie de handicap. adresati-va autoritatii nationale a persoanelor cu handicap.
o zi buna
diabetul dobandit la varsta asta, nu se incadreaza in grad de handicap decat daca sunt complicatii.

Alte discuții în legătură

Incadrare in grad de handicap Elladyyy Elladyyy As dori sa stiu daca se acorda pensie pentru miopie,si daca da,de la ce dioptrie se acorda aceasta.Multumesc. (vezi toată discuția)
Sunt bolnav de diabet tip1[insulino dependent] ,pot fi scutit de impozitul pe salariu ? TesuAdrian TesuAdrian Buna ziua doamnelor si domnilor ! Sunt bolnav de diabet tip1 [ ma injectez cu insulina de 4[patru] ori pe zi ] lucrez la o companie privata si vreau sa va ... (vezi toată discuția)
Pensie / indemnizatie de handicap pentru diabet zaharat tip 1 n_roxxanne n_roxxanne Stie cineva cum sa procedez pentru ca fiica mea de 18 ani care sufera de diabet zaharat tip1 insulinodependent sa obtina pensie de boala/ajutor ... (vezi toată discuția)