Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pt diabet
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pt diabet

soacra mea are diabet si e dependenta de insulina, as dori sa stiu daca are dreptul la pensie. are 52 de ani si nu cred ca a lucrat vreodata cu crte de munca.
Daca nu a lucrat nu are stagiu de cotizare, deci nu poate avea pensie.
si nici alt ajutor nu are dreptul????
Cu parere de rau, daca nu a cotizat, nu are nici un drept.
Diabetul in Romania nu este asimilat ca handicap pentru a primi pensie, cum sunt nevazatorii, handicapatii locomotor, etc.
buna ziua
poate beneficia de indemnizatie de handicap. adresati-va autoritatii nationale a persoanelor cu handicap.
o zi buna
diabetul dobandit la varsta asta, nu se incadreaza in grad de handicap decat daca sunt complicatii.