avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort pe cale amiabila lipsa unui membru
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort pe cale amiabila lipsa unui membru

pe scurt si eu si fosta sotie vrem sa divortam,nu avem nimic de impartit,numai ca ea nu vrea sa vina din italia ptr acest lucru.intrebarea mea ar fi daca exista un mod de a trimite o confirmare,un act ceva prin care sa-l pot prezenta la un notar sa pot divorta in lipsa ei?va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:43, 1 Septembrie 2011
unde are domiciliul sotia?
pe aceeasi adresa unde stau eu
daca aveti domiciliul amandoi in Romania,poti cere in instanta desfacerea casatoriei,
si daca cere in instanta desfacerea casatoriei cam cat timp ar dura pana la desfacerea propriu zisa?
Daca cere la instanta cel putin 2 termene de judecata...
Se poate incerca cu procura si la instanta de judecata si se termina intr-un singur termen de judecata daca nu exista copii minori rezultati din casatorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort pirvuanina pirvuanina Am in familie,un nefericit var,care a fost parasit de sotie,acum 4ani,lasind-ul cu 2,dintr-e cei 3 copii,nascuti in timpul casniciei.Sotia a luat copilul cel ... (vezi toată discuția)
Divort ContSters88308 ContSters88308 Buna sunt casatorit de 10 ani im-i doresc sa divortez pe cale amiabila sotia de acord Se poate divorta fara a platit onarariu avocatului ? (vezi toată discuția)
Divort de comun acord oliver2010 oliver2010 Buna ziua, Suntem casatoriti de 12 ani,din casatorie a rezultat un copil,de 3 ani suntem separati,eu locuiesc in alta tara iar sotia si copilul in Romania.De ... (vezi toată discuția)