Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA CA ptr.neplatitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

CA ptr.neplatitor de tva

Sint o microintreprindere neplatitoare de tva.Activitatea este prestari servicii pe baza de comision.(asemanatoare unei agentii de turism)
As dori sa stiu in cazul meu ,care este contul in care se considera a fi inregistrata cifra de afaceri la care trebuie sa ma raportez ptr.a calcula depasirea plafonului de 35000 E (ptr.a deveni platitoare de tva.) 704 sau 411
In ct.704 inregistrez comisionul= 5 000 ron
ct.411 " fact.prestari servicii=100 000 ron

Multumesc!
In primul rand, trebuie sa stii ca legislatia precizeaza ca trebuie sa tii jurmale de TVA (de cumparari si de vanzari). Cifra de afaceri o gasesti specificata in bilant , formularul 20. Cifra de afeceri cuprinde totaliatea veniturilor din vânzarea mărfurilor şi produselor, executarea lucrărilor şi prestarea serviciilor într-o perioadă de timp.
CA cuprinde 704.
Cum faci inregistrarea clientilor ? Cu ce cont de venit il inchizi ?
Adica inregistrarea in 411 = cu un venit . Care este acesta?
ContSters42967, utilizator
Cifra de afaceri care serveste drept referintă pentru aplicarea alin. (1) este
constituită din :

-valoarea totală, exclusiv taxa, a livrărilor de bunuri si a prestărilor de
servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfăsurate de o mică întreprindere, efectuate de
persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, incluzând si operatiunile scutite cu
drept de deducere si pe cele scutite fără drept de deducere prevăzute la art. 141 alin. (2)
lit. a), b), e) si f), dacă acestea nu sunt accesorii activitătii principale, cu exceptia
următoarelor:
a) livrările de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art.
1251 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabilă;
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin.
(2) lit. b).”
Activitătile financiare sunt operatiuni impozabile, respectiv intră în sfera de aplicare a
TVA, însă sunt scutite fără drept de deducere, conform art. 141, alin. 2, lit. a:

Următoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:a) prestările următoarelor servicii financiare si bancare:
1. acordarea si negocierea de credite, precum si administrarea creditului de către
persoana care îl acordă;
2. acordarea, negocierea si preluarea garantiilor de credit sau a garaniilor colaterale
pentru credite, precum si administrarea garantiilor de credit de către persoana care
acordă creditul;
3. orice operatiune, inclusiv negocierea, legată de depozite financiare si conturi
curente, plăti, transferuri, debite, cecuri si alte efecte de comert, cu exceptia recuperării
de creante si operatiunilor de factoring:
4. emiterea, transferul si/sau orice alte operatiuni cu monedă natională sau valută ca
mijloc de plată, cu exceptia monedelor sau a bancnotelor care sunt obiecte de colectie;
5. emisiunea, transferul si/sau orice alte operatiuni, cu exceptia administrării si
depozitării, cu actiuni, titluri de participare, titluri de creante, obligatiuni si alte valori
mobiliare, cu exceptia operatiunilor legate de documentele care atestă titlul de
proprietate asupra bunurilor;
6. gestionarea fondurilor comune de plasament si/sau a fondurilor comune de
garantare a creantelor, efectuată de orice entităti constituite în acest scop;”

Asa cum este explicit precizat în art. 152, alin. 1 C. fiscal, veniturile din activităti
financiare, precizate la art. 141, alin. 2, lit. a se iau în calculul plafonului de 35.000 de
euro, exceptându-se de la acest calcul numai în situatia în care aceste venituri sunt
accesorii activitătii principale.
Conform Normelor Metodologice de Aplicare a Codului Fiscal, Titlul VI TVA,
punctul 61, alin. 2 “(2) În sensul art. 152 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, o operatiune
este accesorie activitătii principale dacă se îndeplinesc cumulativ conditiile prevăzute la
pct. 47 alin. (3).”
Conform Normelor Metodologice de Aplicare a Codului Fiscal, Titlul VI TVA,
punctul. 47, alin. 3 “(3) O operatiune este accesorie activitătii principale dacă se
îndeplinesc cumulativ următoarele conditii:
a. realizarea acestei operatiuni necesită resurse tehnice limitate privind
echipamentele si utilizarea de personal;
b. operatiunea nu este direct legată de activitatea principală a persoanei impozabile;
si
c. suma achizitiilor efectuate în scopul operatiunii si suma taxei deductibile aferente
operatiunii, sunt nesemnificative.”.

barbuta a scris:

Sint o microintreprindere neplatitoare de tva.Activitatea este prestari servicii pe baza de comision.(asemanatoare unei agentii de turism)
As dori sa stiu in cazul meu ,care este contul in care se considera a fi inregistrata cifra de afaceri la care trebuie sa ma raportez ptr.a calcula depasirea plafonului de 35000 E (ptr.a deveni platitoare de tva.) 704 sau 411
In ct.704 inregistrez comisionul= 5 000 ron
ct.411 " fact.prestari servicii=100 000 ron

Multumesc!

704 este in situatia prezentata de dumneavoastra.:stunned:
Nu am spus decat ca nu trebuie confundata cifra de afaceri din contul de profit si pierdere cu cifra de afaceri care serveste drept referinta in calculul plafonului de 35.000 euro .Poate sa cuprinda si conturile din grupa "76- Venituri financiare"
:
Conform Normelor Metodologice de Aplicare a Codului Fiscal, Titlul VI TVA,
punctul 61, alin. 2 “(2) În sensul art. 152 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, o operatiune
este accesorie activitătii principale dacă se îndeplinesc cumulativ conditiile prevăzute la
pct. 47 alin. (3).”
Conform Normelor Metodologice de Aplicare a Codului Fiscal, Titlul VI TVA,
punctul. 47, alin. 3 “(3) O operatiune este accesorie activitătii principale dacă se
îndeplinesc cumulativ următoarele conditii:
a. realizarea acestei operatiuni necesită resurse tehnice limitate privind
echipamentele si utilizarea de personal;
b. operatiunea nu este direct legată de activitatea principală a persoanei impozabile;
si
c. suma achizitiilor efectuate în scopul operatiunii si suma taxei deductibile aferente
operatiunii, sunt nesemnificative.”.
În concluzie pentru veniturile financiare regula generală este că se iau în calculul
plafonului de 35.000 de euro
însă, dacă această activitate financiară este accesorie
activitătii principale
, atunci aceste venituri nu vor mai fi luate în caclulul plafonului