Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperarea unei creante.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperarea unei creante.

Buna ziua!!!! Am imprumutat pe un prieten cu niste bani , ca si garantie am facut un contract de vanzare-cumparare batut la masina ne autentificat de notar pe o masina Renault Megane in valoare de 5000 euro, bani pe care i-am si dat, masina a ramas la el. Pe contrac sunt trecute toate datele tehnice ale masini. Problema ii ca am imprumutat o persoana juridica (firma de taxi) iar finantele din cate am inteles in coantumul datoriei i-a pus sechestru p masina dar masina ii la el si face taxi. datoria ii de 12000 la finante. sechestrul a fost pus de finante dupa ce am facut eu cu el contractul de C-V. singurul act p care il am ii C-V. c pot face? masina daca ii ipotecata de finante pot sa io iau daca il dau in judecata? sau in cuantumul datoriei de 5000 euro sa-l atac asupra bunurilor lui ? cum pot sa-mi recuperez banii :( multumesc!!!!
ContSters221184, utilizator
Daca nu aveti contract de imprumut, atunci nu aveti cum sa dovediti existenta lui.
Tot ce puteti dovedi este ca ati cumparat masina.
Formulati contestatie impotriva sechestului instituit de administratia financiara, cu motivatia ca acest sechestru a fost pus pe un autoturism care va apartina si care nu apartine debitorului lor.
Formulati actiune in revendicare impotriva prietenului/firmei de taxi, ca sa va predea masina.
dar a trecut 1 an si 8 luni, cat timp ii valabil contractul de vanzare cumparare? 3 ani de la data incheieri contractului?

ContSters221184, utilizator
Contractul de vanzare-cumparare nu are termen de valabilitate.
Daca ati fi cumparat un autoturism ”pe bune”, ati fi pierdut dreptul de proprietate dupa 3 ani?
Cuma pus sechestru fiscul, nu ati inregistrat autoturismul pe numele dvs.?
pai nu, ii doar o garantie la bani care i-am dat. masina ii trecuta inca pe firma lui. pe contractul are toate datele tehnice ale masini si ii semnat si stampilat de el. (stampila firmei)
ContSters221184, utilizator