Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vanzare cumparare apartament

Buna ziua,
Am s ieu rugaminta sa ma lamuriti intr-o anumita problema. Cum pot ataca contractul de vanzare cumparare pe care tatal meu facut. Este vorba de un apartament care a fost cumparat de el si vandut fara sa anunte membrii familiei, fiicei sotiei lui. Mentionez ca tatal meu s-a recasatorit acum un an imediat dupa ce a achizitionat apartamentul. Tatal meu a decedat si as dori sa aflu daca exista posibilitatea atacarii contractului de vanzare cumparare pe motivul ca nu se poate face dovada platii. Si as dori sa mai stiiu daca eu ca mostenitoare dupa succesiune pot cere extrase cont ,din urma cu un an, de la bancile unde tatal meu a avut cont.
Multumesc anticipat
allem a scris:

Buna ziua,
Am s ieu rugaminta sa ma lamuriti intr-o anumita problema. Cum pot ataca contractul de vanzare cumparare pe care tatal meu facut. Este vorba de un apartament care a fost cumparat de el si vandut fara sa anunte membrii familiei, fiicei sotiei lui. Mentionez ca tatal meu s-a recasatorit acum un an imediat dupa ce a achizitionat apartamentul. Tatal meu a decedat si as dori sa aflu daca exista posibilitatea atacarii contractului de vanzare cumparare pe motivul ca nu se poate face dovada platii. Si as dori sa mai stiiu daca eu ca mostenitoare dupa succesiune pot cere extrase cont ,din urma cu un an, de la bancile unde tatal meu a avut cont.
Multumesc anticipat
Daca tatal decedat a cumparat un apartament dupa ce a divortat de prima sotie, cred ca nu aveti vreo posibitate de a cere reziliera contractului ce apartine fiicei vitrege! In cea de-a doua problema, da, in calitate de mostenitoare aveti dreptul sa cereti orice este in legatura cu tatal decedat, inclusiv la conturile acestuia!
In calitate de mostenitoare puteti obtine aceste informatii de la banci, notarul care dezbate succesiunea dupa tatal dvs va face adrese in acest sens.
Din ceea ce spuneti se pare ca apartamentul era bunul propriu al tatalui dvs, si ca l-a instrainat fiicei celei de a doua sotii, persoana fara vocatie succesorala.
Ati putea incerca sa demonstrati ca de fapt a fost vorba de o donatie deghizata, dar sarcina probei va revine dvs. Vanzarea in acest caz nu este prezumata a fi donatie, deoarece cumparatoarea nu este succesibil. Totusi, avand in vedere circumstantele vanzarii - pretul presupun ca nu s-a gasit in masa succesorala, iar cumparatoarea este fiica sotiei de-a doua, exista posibilitatea demonstrarii donatiei deghizate si a reducerii acesteia in limitele cotitatii disponibile.

Cred ca ar trebui gandit un pic pe marginea acestor texte din codul civil... desi e ..boala lunga...

Art. 939. - Barbatul sau femeia care, avand copii dintr-alt maritagiu, va trece in al doilea sau subsecvent maritagiu, nu va putea darui sotului din urma decat o parte egala cu partea legitima a copilului ce a luat mai putin, si fara ea, nici intr-un caz, donatiunea sa treaca peste cuartul bunurilor.

Art. 940. - Sotii nu pot sa-si daruiasca indirect mai mult decat s-a aratat mai sus.
Orice donatiune, deghizata sau facuta unei persoane interpuse, este nula.
Art. 941. - Sunt reputate persoane interpuse copiii ce sotul donatar are din alt maritaj, asemenea sunt reputate si rudele sotului donatar, la a caror ereditate acesta este chemat in momentul donatiunii.
Dar as putea sa dau in judecata proprietara? Sa imi demontreze sursa veniturilor, plata impozitelor. Se poate lua si pe calea aceasta?
allem, utilizator
Nu ati avea vreu motiv serios de a chema in judecata proprietara apartamentului! Ce drept aveti sa cereti socoteala proprietarei, chiar si in fata instantei, despre sursa veniturilor sale, plata taxelor si impozitelor, etc.? Sa va ganditi bine, punandu-va aceasta intrebare, inainte de a intreprinde ceva. Ulterior s-ar putea sa regretati!