Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... donatie intre soti simpla fara multe probleme
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

donatie intre soti simpla fara multe probleme

in concluzie: sotul meu a dobandit o casa da la tatal sau (pe care am reamenajat-o noi)i-a facut act de donatie
sotul meu are 2 copii de 24 si 28 de ani
impreuna cu sotul; meu avem un copil de 19 ani
sotul este bolnav si m-a trimis sa rezolv ca totul sa-mi revina mie
nu are incredere ca un copil sa ramana mostenitor iar eu sa ajung pe drumuri
am inteles ca poate sa-mi faca donatie mie au trecut 3 ani de la donatiea tatalui toti copii sunt majorii
am fost la notar si-mi spune sa faca act de vanzare cumparare cu clauza pt copilul nostru ca actul de donarie poate fi atacat
din ce am citit nu poate fi revocat decat daca se nasc alti copii,sau donatarul nu este multumit
ce sa fac?????????

Art 939 Cod civil

Barbatul sau femeia care, avand copii dintr-alt maritagiu, va trece in al doilea sau subsecvent maritagiu, nu va putea darui sotului din urma decat o parte egala cu partea legitima a copilului ce a luat mai putin, si fara ea, nici intr-un caz, donatiunea sa treaca peste cuartul bunurilor. (cuartul = 1/4)

Adica, mai pe romaneste, nu va poate dona mai mult de un sfert din ceea ce are. Si in orice caz donatia intre sotie e REvocabila (fara nici o conditie din cele ce-ati citit dvs. Sotul poate sa o revoce doar ca as i s-a nazarit).

De asemenea vanzarea "cu clauza" propusa de notar (adica cu rezerva uzufructului - bag de seama ca unora dintre notari le e lene, de la o vreme, si sa termine propozitia) este prezumata de lege ca fiind o donatie deghizata. cf. art. 845 C. civ.

Cautati solutii si pe la avocati.
romascanu, moderator
donatia nu va ajuta cu nimi din moment ce este un act care poate fi revocat.