Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime munca

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea situatie:
Sunt fost cadru militar care actualmente lucrez intr-o institutie bugetara.Pana la 31.12.2010 mi sa recunoscut vechimea pe care am avut-o ca militar.Din 01.01.2011 nu mai sunt cartile de munca fiind scoase conform legii.Cum mi se va recunoaste vechimea totala in continuare? Cum trebuie sa probez in continuare vechimea, cu ce documente? Daca schimb angajatorul ce documente imi probeaza vechimea totala avand in vedere ca, cartea de munca prezinta doar vechimea de cand m-am angajat in domeniul civil?
Va m,ultumesc!
1. Pana la 01.01.2011 aveti carnetul de munca cu toate inregistrarile din el.
2. Dupa aceea puteti solicita de la fiecare angajator (cand va inceteaza CIM) o adeverinta de vechime).
3. - Incepand cu data de01.04.2001 fiecare angajator a copletat si predat la pensii, sanatate si somaj declaratiile nominale lunare care cuprind stagiul de cotizare, timpul lucrat, venitul etc.
- Carnetele de munca au fost (si inca mai sunt) scanate de Casele de Pensii pentru a se evidentia stagiul de cotizare.
4. Daca doriti vreodata un document care sa va ateste stagiul de cotizare (vechime) mergeti la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul si solicitati o adeverinta in acest sens. O veti capata imediat, contra cost.

pentru atestare stagiu de cotizare (vechime) mergeti la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul si solicitati o adeverinta in acest sens

se poate face si online
Va multumesc!