Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

dupa noul cod al muncii cum se mai poate dovedi vechimea in munca si de unde se cere (ITM sau casa de pensii), da celelalte cotizatii (CAS, somaj, sanatate-de la casa de pensii?)
Cu adeverinta de vechime eliberata de angajator pentru activitatea desfasurata dupa data de 01.01.2011.
Pana la 31.12.2010 vechimea se probeaza cu carnetul de munca.

1. Incepand cu data de 01.04.2001 stagiile de cotizare la pensii, sanatate si somaj sunt inregistrate la toate aceste institutii (Casa de Pensii, Casa de Sanatate si agentia de Somaj) pe baza declaratiilor nominale lunare transmise de angajatori acestora.
2. Daca doriti, de exemplu, puteti merge la Casa de Pensii sa solicitati o adeverinta cu stagiul de cotizare (satgiul de vechime in munca).